QO‘NG‘IROQ

Bu xabarni sizdan oldin o'qiganlar bor.
Yangi maqolalarni olish uchun obuna bo'ling.
Elektron pochta
Ism
Familiya
Qo'ng'iroqni qanday o'qishni xohlaysiz?
Spam yo'q

Tatyana Budnikova
"Qush uyi" katta guruhida qo'llash uchun GCD referati

Darsning maqsadi: alohida qismlardan kompozitsiya yaratishni o'rgatish. Vazifalar: bolalarning tirik va jonsiz tabiatdagi bahorgi mavsumiy o'zgarishlar haqidagi bilimlarini aniqlashtirish va kengaytirish. Syujet kompozitsiyasini yaratishni o'rganing, xotirani, tasavvurni rivojlantirish, bolalarning so'z boyligini boyitish, qaychi bilan ishlashda diqqatni va aniqlikni rivojlantirish; Uskunalar:starling va qushxona tasvirlangan rasmlar; qalin karton, kvadrat 3 * 3 sm, kirish; rangli qog'ozning ikkita kvadrati 6 * 6 sm, devor va tom; qog'ozdan starlingni kesib oling; yashil rangli qog'oz, barglar uchun; filial uchun jigarrang rangli qog'oz; qaychi, PVA elim, elim cho'tkalari, lattalar, moyli matolar, qo'l ro'molchalari. Dastlabki ish: Qo'shiqni o'rganish: Bahor! Bahor qizil! Issiq quyosh! Tezroq keling, bolalarni isitib oling. Bizga katta rahm-shafqat bilan keling! Uzun bo'yli zig'ir bilan! Chuqur ildizlar bilan! Boy non bilan (Yurayotganda yulduzchalarni kuzatish.) Darsning borishi. Tashkiliy qism: Savol: Bolalar, topishmoqni topinglar: Toshloqda qor qorayadi, Havo kundan kun isinmoqda. Chanani shkafga qo'yish vaqti keldi. Savol: Bolalar, bahor kelishini qanday belgilar bilan sezishimiz mumkin? Nima uchun odamlar ko'pincha "bahor qizil" deyishadi deb o'ylaysiz (chunki bahor go'zal) Nima uchun u go'zal (o'tlar paydo bo'ladi, daraxtlarda barglar paydo bo'ladi, o'simliklar gullay boshlaydi, qushlar uchib, qo'shiq kuylaydi, quyosh yanada porlaydi va isiydi. , kun uzoqroq bo'ladi) Bahor kelishi bilan patli do'stlarimiz qaytib kelishadi. Bu kim? Starlings birinchi bo'lib keladi. Ular qayerdan keladi? Nega starlinglar issiqroq iqlimga uchib ketishdi? Bahorda qushlarning birinchi tashvishi nima ekanligini ko'pchiligingiz bilasizmi? Tuxum qo'yish va jo'jalar uchun uya tayyorlang. Starlings ba'zi qushlar kabi uya qurmaydi. Ular daraxt kovaklariga yoki odamlar tomonidan qurilgan maxsus uylarga joylashishni afzal ko'radilar. Bu uylar (qush uylari) nima deb ataladi? (rasmni ko'rsatish) Qushlar uyi qanday qismlardan iborat (tomi va kirish joyi bo'lgan uy) Dumaloq kirish joyi letok deb ataladi, chunki unga qushlar uchib kiradi. Lekin kirish ostidagi bu perch perch deb ataladi. "O'tir" so'zidan, chunki uning ustiga qush o'tiradi. Starlings avvalgi uylariga qaytadi. Ular tuklar, quruq o'tlar va barglarni unga sudrab, tuxum va jo'jalar paydo bo'lishi uchun uyni tayyorlaydilar. Jismoniy tarbiya vaqti: Mana, shoxlarda, starlings! Baqirma! Qora starlinglar kovakda o‘tirib, patlarini yumshatib, oftobda isinib, boshlarini aylantirib, uchishni xohlaydilar. Shoo! Shoo! Keling, uchib ketaylik! Ular uchib, yetib kelishdi va yana hammasi bo‘shliqqa o‘tirishdi. Amaliy qism. Savol: Bolalar, keling, bugun bahor kompozitsiyasini yaratishga harakat qilaylik - biz qush uyi va yulduzcha bilan novdani tasvirlaymiz. 1) novda. Jigarrang qog'ozdan novdani kesib oling va uni kartonga yopishtiring. Yashil rangli qog'ozdan barglarni kesib, novdaga yopishtiramiz. 2) Qushlar uyi. Qush uyi uchun siz bitta katta kvadratni olishingiz kerak, uni diagonal ravishda katlayın va diagonal chiziq bo'ylab ikkita uchburchakka kesib oling (bitta uchburchak tomga aylanadi, ikkinchisi foydali bo'lmaydi, keling, kichikroq kvadratni olib, uni kesib tashlaymiz). aylana qilish uchun burchaklar (bu kirish joyi). Keling, katta kvadratni - qush uyining devorini olib, uni filialning yoniga yopishtiramiz. 3) Starling. Biz oldindan kesilgan starling haykalchasini olamiz va kompozitsiyaga qo'shamiz. Ko'zgu: Bugungi dars sizga nima yoqdi? Darsning qaysi bosqichlarida qiyinchiliklarga duch keldingiz? Nimani boshqacha qilishni xohlaysiz? Va endi men sizga asarlar ko'rgazmasini tashkil qilishni va ish joylarini tozalashni taklif qilaman.

Texnologik xaritauchun tashkil etilgan o'quv faoliyati katta guruh

Ta'lim sohasi:"Yaratilish"

Bob: Ilova

Mavzu:"Qayin ustidagi qayin uyi"

Maqsad: Bolalarni mustaqil ravishda dastur variantini tanlashga o'rgating, qush uyini joylashtiring

daraxtdagi taxallus, uning shakli va hajmini hisobga olgan holda. Katlama bo'ylab kesish texnikasini mustahkamlang.

tasvirni o'zingiz, kichik detallar bilan, kuzatishni qanday bezashni o'rganishni davom eting

simmetriya. Kognitiv qiziqishni rivojlantirish. Tozalikni tarbiyalash.

Ikki tilli komponent: Uishik – qushxona, qayin – qayin, agash – daraxt,

uy – uy, qush – qush.

Lug'at ishi: qushlar uyi.

Dastlabki ish va darsga tayyorgarlik

- S. Kobeevning “Qush uyasi” hikoyasini o‘qish,

She’rni ifodali o‘qish.A. Ekimtsev "Qalqonlar keldi", "Kran",

P/ va "Chumchuqlar va qarg'alar", "Qushlar - bitta, qushlar - ikkita"!

Ko'chib yuruvchi qushlarni chizish,

Topishmoqlar yasash.

Bosqichlar

tadbirlar

O'qituvchining boshqaruv harakatlari

Bolalar faoliyati

1-bosqich:

Motivatsion

rag'batlantirish

Psixo-gimnastika "Qushlar"

Qushlar tusha boshladi

Hamma hovlida o'tiradi.

Ularning uzoq yo'li bor

Qushlar dam olishlari kerak.

Va yana yo'lga chiqish vaqti keldi,

Ularning uchishlari juda ko'p.

Mana uy. Xayr! Xayr!

Ularning qo'nish vaqti keldi.

Saroy ustunga og'irlik qiladi,

Saroyda yashaydi....

Sizningcha, qush uylari faqat starlinglar uchun qurilganmi?

Nega qushlarga bunday uylar kerak?

Qiziqish, his-tuyg'ularni ko'rsatish, his-tuyg'ularni ifodalash.

Matnga muvofiq harakatlarni bajaring.

Ular taxmin qilishadi.

Faraz qilaylik turli xil variantlar, gapiring, boshqa qushlar qushxonalarda yashashi mumkinligiga qaror qiling.

2-bosqich:

Muammo-qidiruv

Sizni ijodiy seminarga taklif qiladi.

tanishtiradi namuna ariza bilan "Starling davom etmoqda qayin."

Aniqlaydi qush uyining shakli, hajmi, rangi

Chizadi E'tibor bering, qayin daraxtini qalam va bo'yoqlar bilan chizish mumkin, qush uyi esa mayda detallar bilan bezatilishi va daraxtga to'g'ri joylashtirilishi, chizish texnikasi va zarbalarni qo'llashni kuchaytiradi.

Ko'rsatuvlar qog'ozni katlama bo'ylab kesish, burchaklarni kesish texnikasi.

Takliflar amaliy materialni tanlang va boshlang mustaqil ish.

Renderlar zarur yordam.

Namunani ko'rib chiqing va uning xususiyatlariga e'tibor bering.

Chizma va applikatsiya texnikasini mustahkamlash.

Ular material tanlashadi va uni tushuntiradilar.

Ular yordam so'rashadi.

3-bosqich:

Refleksiv - tuzatuvchi

Takliflar qabulxonadagi ishni aniqlang, ishning o'ziga xosligiga e'tibor bering va eng muvaffaqiyatli bo'lganlarni qayd eting.

Qo'shiqning audio yozuvini o'z ichiga oladi “Koʻchmanchi qushlar uchib ketmoqda qushlar" I. Kobzon tomonidan ijro etilgan.

Bugun bolalarga nima ko'proq yoqqanini bilib oling.

Ular sizga nima uchun arizani bunday qilganliklarini aytishadi.

Ular qo'shiqni hissiy jihatdan qabul qilishadi.

Ular o'z taassurotlari bilan o'rtoqlashadilar.

Kutilayotgan natija:

O'ynang: rangli qog'oz, qalam bilan ishlashning amaliy usullari,

bo'yoqlar, qaychi,

Tushunish: qanday qilib daraxtga qush uyini uning shakli, o'lchamini hisobga olgan holda joylashtirish mumkin,

Qo'llash: tasvirni kichik bilan mustaqil ravishda bezash qobiliyati

Birdhouse ilovasi uchun GCD. Pedagog Krivenchenko S.A.

Mavzu: Qushlar uyi.

Ta'lim sohalarining integratsiyasi:“Badiiy-estetik ijod” (qo‘llash), “Bilish” (dunyoning yaxlit rasmini shakllantirish).

Vazifalar:

tarbiyaviy: bir nechta qismlardan iborat narsalarni tasvirlashni o'rganish, ob'ekt qismlarining shaklini aniqlash (to'rtburchak, dumaloq, uchburchak);

rivojlanmoqda: rangni idrok etish, shaklni idrok etish, qo'l mahoratini, nozik vosita mahoratini rivojlantirish;

tarbiyaviy: qushlarga nisbatan g'amxo'r munosabatni, boshqalarni xursand qilish istagini tarbiyalash.

Materiallar va jihozlar: daraxtning surati bilan albom varag'i, tayyor ko'p rangli raqamlar bilan laganda: uy, tom, deraza, starling; tayyor ish namunasi, qushxona; elim, peçete; starling rasmlari; Oq qirrali magpie; audio yozuv; davolash.

Tashkiliy moment.

Tarbiyachi: - Salom, bolalar!

Bolalar: - Salom!

Tarbiyachi: Xayrli tong!

Bolalar: Xayrli tong!

Barmoq o'yini "C" xayrli tong

O'yin tik turgan holda o'ynaladi.

Xayrli tong, kichkina ko'zlar!

Siz uyg'oqmisiz?

(Ko'rsatkich barmoqlaringiz bilan ko'z atrofidagi joylarni silang, so'ngra ko'rsatkich va bosh barmoqlaringiz bilan "ko'zoynak" hosil qiling va ularni ko'rib chiqing.)

Xayrli tong, quloqlar!

Siz uyg'oqmisiz?

(Quloqlaringizni kaftlaringiz bilan silang, so'ngra boshingizning tepasida kaftlaringizdan "quloqlar" hosil qiling va ularni harakatga keltiring.)

Xayrli tong, qo'llar!

Siz uyg'oqmisiz?

(Bir yoki boshqa qo'lni ikkala tomondan uring, barcha barmoqlaringizni silkitib, chimchilang, so'ngra qo'llaringizni qarsak chaling.)

Xayrli tong, oyoqlar!

Siz uyg'oqmisiz?

(Tizlaringizni silab, to'pig'ingizga tushing va keyin oyoqlaringizni uring.)

Xayrli tong, quyosh!

Men uyg'ondim (uyg'ondim)!

Mavzuga kirish.

Bahorning belgilari va ko'chmanchi qushlar haqida suhbat.

Tarbiyachi: - Bolalar, boshqa birovning bizga shoshilayotganini eshityapsizmi?

(Oq qirrali Magpie uchib, aylana bo'ylab uchib, markazda to'xtaydi)

Tarbiyachi: - So'ng'iz dumida yangilik ko'tarib uchib ketyapti!

Magpie: - Salom, bolalar, men quvnoq Magpieman, men oq yuzli Magpieman!

Men o'rmonda yangilikni eshitdim! Men butun dunyoga aytamanki, qish allaqachon o'tdi!

Qor erimoqda.

Yaylov jonlandi.

Kun keladi.

Bu qachon sodir bo'ladi?

Bolalar: - Bahorda!

Tarbiyachi: - Hozir yilning qaysi vaqti?

Bolalar: - Bahor!

Tarbiyachi: - Nega endi bahor fasli, deb qaror qildingiz?

Bolalar: - Qor erib ketdi; oqimlar oqadi; quyosh ko'proq qiziydi; gullar paydo bo'ladi: qor barglari, o'tlar; daraxtlar va butalardagi kurtaklar shishiradi; qushlar iliq hududlardan qaytadi, hasharotlar paydo bo'ladi: hasharotlar, kapalaklar, chumolilar; odamlar engilroq kiyinadilar.

Tarbiyachi: - To'g'ri, bolalar, bularning barchasi bahorda sodir bo'ladi. Bahor - uzoq qish uyqusidan keyin tabiat uyg'onadigan va jonlanadigan yilning ajoyib vaqti.

Magpie: - Qarang, qushlar hammasi qaytib keladi, ular jo'jalarini chiqarishmoqchi, lekin hamma uchun uylar etarli emasmi?

Tarbiyachi: - Bolalar, bahorda odamlar qushlarga qanday g'amxo'rlik qilishadi?

Bolalar: - Ular uy qurmoqdalar.

Tarbiyachi: - To'g'ri, odamlar qushlar uchun quradilar:

“Uyning derazasi yo‘q, faqat kirish va balkoni bor.

Uyga kirish oson emas, u bizdan baland!

Na zinapoya, na ayvon.

U qanday ijarachi uchun?

Bolalar: - Starling uchun.

Starling tasvirlangan rasm bo'yicha suhbat.

(Starling rasmini ko'rsating.)

Pedagog. - Starling nimaga o'xshaydi?

Bolalar. Egnida oq ko‘ylak, shlyapa, frak, oyog‘ida hech narsa yo‘q.

Pedagog. - Bolalar, siz yulduzlar ko'chmanchi qushlar ekanligini va ular bahorda birinchi bo'lib kelishlarini bilasizmi?

Bolalar. - Ha.

Pedagog. - Ular qayerdan kelganini bilasizmi?

Bolalar. - Issiq hududlardan.

Pedagog. - Nega ular u erga uchib ketishdi?

Bolalar. - Qishda muzlashdan saqlanish uchun.

Tarbiyachi: - Yulduzchaning uyi qanday nomlanadi?

Bolalar: - Qushlar uyi.

Tarbiyachi: - Bolalar, siz nima deb o'ylaysiz, siz va men qushlarga yordam bera olamizmi? Qanaqasiga?

Bolalar: -Qush uylarini yasang.

Qushlar uyi ko'rgazmasi.

Bugun biz qush uyi aplikatsiyasini qilamiz

Qushlar uyiga qarang. (Ko'rsatish).

Qushxonaning tepasida peshtoq va dumaloq kirish joyi bor.

O'ylab ko'ring, nega qush uyiga kirish "qo'y" deb ataladi?

Chunki uning ichiga qushlar uchadi.

Didaktik o'yin "Kimning uyi qayerda"

Bolalarga har biri o'z uyiga shoshilayotgan etti xil hayvon tasvirlangan rasmlarni taklif qiling. Hayvonlarni uylari yaqinida biriktirishingiz kerak.

Yulduzlar esa avvalgi uylariga qaytadilar. Ular unga patlarni, quruq o'tlarni va barglarni sudrab boradilar. Va ular qo'shiq aytishni boshlaydilar. Yulduzchaning qoʻshigʻi qurbaqaning qichqirishi yoki qulning kishnashiga oʻxshash boʻlishi mumkin, chunki yulduzcha avval eshitgan turli tovushlarni mohirlik bilan taqlid qiladi. Endi uning qo'shig'ini tinglang. Yulduzli kuylaydi. (Starling qo'shig'ini yozib olish yoqilgan).

U har yili keladi

Uy kutayotgan joyga:

Qattiq yog'och uy

Kichkina dumaloq oyna bilan.

Ilova.

Qo'llash texnikasini ko'rsatish.

Tarbiyachi: - Bugun biz “Qush uyi” ilovasini bajaramiz. -Mana, men applikatsiyani tugatdim (namunani ko'rsatadi)

Qush uyining o'zi qanday geometrik shakldan yasalgan?

Bolalar: - Maydondan (Bolalarning individual javoblari).

Tarbiyachi: - Kvadrat qanday rangda?

Bolalar: - Sariq. (Bolalarning individual javoblari)

Tarbiyachi: - Uyning tomi qanday geometrik shakldan yasalgan?

Bolalar: - Uchburchakdan. (Bolalarning individual javoblari)

Tarbiyachi: - Uchburchak qanday rangda?

Bolalar: - Yashil (Bolalarning individual javoblari).

Tarbiyachi: - Oyna qaysi geometrik figuradan yasalgan?

Bolalar: - Doiradan (Bolalarning individual javoblari).

Tarbiyachi: - Doira qanday rangda?

Bolalar: - Qizil. (Bolalarning individual javoblari).

Tarbiyachi: - Qarang, avval uyni yopishtiraman va daraxtga qo'yaman. (O'qituvchining namoyishi, aplikatsiya texnikasini eslatish). Keyin uyning tepasiga tom yopishtiraman. Va deraza maydonning o'rtasida. Shunday qilib, u uy - qushxona bo'lib chiqdi.

Uyning o'ziga qaysi rasmni yopishtirishni boshlashimiz kerak?

Bolalar: - Maydondan. (Bolalarning individual javoblari)

Tarbiyachi: - Endi nimaga yopishib olamiz? Qayerda?

Bolalar: - Uyning tepasida (Bolalarning individual javoblari).

Tarbiyachi: - Oxirida nimaga yopishib olamiz? Qayerda?

Bolalar: - Doira maydon o'rtasida joylashgan deraza. (Bolalarning individual javoblari)

Jismoniy tarbiya daqiqasi "Qushlar"

Qani, qushlar, uchamiz Bolalar asta-sekin bir-birining orqasidan yugurishadi.

Biz uchib o'tirdik, Sekin-asta cho'kish.

Donlar o'ralgan, Burunni yuqoridan pastga siljiting.

Biz ustunda o'ynadik Ular o'z joylarida aylanishadi.

Biz suv ichdik, Burunni yuqoridan pastga siljiting.

Tuklar yuvildi Qo'llaringizni kamaringizga qo'ying va tirsaklaringizni harakatlantiring.

Yon tomonlarga qaradi Ular atrofga qarashadi.

Va ular jimgina stullarga o'tirishdi.

"Qush uyi" ilovasi

Joylaringizni oling. Va oq qirrali Magpie dam oladi va sizning qanday ishlashingizni kuzatadi.

(Bolalar mustaqil ishlaydi, musiqa hamrohligi yangraydi, o'qituvchi yordam beradi, qismlarni to'g'ri joylashtirgan bolalar ishlay boshlaydilar.)

Reflektsiya.

(O'qituvchi tugallangan ishni doskada ko'rsatadi.)

Bolalar, bugun biz sizga nima qildik? Sizningcha, bizda qush uylari bormi?

Bolalar: - Qushlar uylari. Ha.

Magpie: - Rahmat, bolalar, siz bizga ko'p yordam berdingiz, qushlar va ularning bo'lajak jo'jalariga g'amxo'rlik qildingiz, ularga chiroyli va qulay uylar qurdingiz. Va men sizga sovg'a sifatida sovg'a olib keldim. Va o'rmonga borish vaqti keldi. Xayr, bolalar!

(Magpi barglari.)

Tarbiyachi: - Yaxshi, bolalar! Va ular Sorokaga yilning qaysi vaqti ekanligini aniqlashga yordam berishdi va qushlarga g'amxo'rlik qilishdi.

Mavzu: “Qush uyi” ilovasi

Ta'lim sohalari:

Ustuvorlik: badiiy va estetik rivojlanish

Integratsiyada: ijtimoiy va kommunikativ rivojlanish

jismoniy rivojlanish

Ta'lim maqsadlari:Bolalarni applikatsiyada bir nechta qismlardan iborat narsalarni tasvirlashga o'rgatish; qismlarning shaklini aniqlash (to'rtburchaklar, yumaloq, uchburchaklar).Qushlar uyining qismlarini ma'lum bir ketma-ketlikda yopishtirishni o'rganing.

Rivojlanish vazifalari:Nozik vosita ko'nikmalarini va tasavvurni rivojlantiring. Rangni idrok etishni rivojlantirish. Bolalarni ko'chmanchi qushlar bilan tanishtirishni davom eting, tanish qushlarni nomlang.

Ta'lim vazifalari:Qushlarga mehribon, mehribon munosabatni tarbiyalash.

Uskunalar:

Bolalar uchun

PVA elim, jigarrang kvadratchalar 9x9 sm, doiralar sariq Diametri 4 sm, yon tomonlari 10 sm bo'lgan uchburchaklar, moyli matolar, moyli kiyimlar.

O'qituvchi uchun

qushlarning ovozi, molbertning audio yozuvlari bilan dars taqdimoti,yasalgan qush uylari uchun daraxt (qo'g'irchoq), ko'chmanchi qushlarning rasmlari.

Dastlabki ish:

  1. Bahor haqida, ko'chmanchi qushlar haqida suhbat;
  2. Bahor va qushlar haqidagi reproduksiyalarni tekshirish.
  3. Qushlarning ovozi bilan audio yozuvlarni tinglash, "Bahorda" qo'shiqlari (S.Maikapara musiqasi), "Qor tomchilari" (Y. Kalinnikov musiqasi).
  4. O'qish hikoyalari: L. Tolstoy "Bir qush uya qildi", "Bahor keldi", she'rlari: A. Pleshcheev "Bahor" (qisqartma).
  5. Tabiatdagi o'zgarishlarni kuzatish, sayrda qushlarni kuzatish

Darsning borishi:

  1. Kirish bosqichi

Guruhga bolalar kiritilgan:Bolalar! Qarang, bugun qancha mehmonlarimiz bor! Salom aytaylik.(Bolalar salom berishadi)

Tarbiyachi: Bolalar, bugun ertalab men quvnoq qo'shiqdan va derazadan tashqaridagi qushlarning ovozidan uyg'ondim. Qushlar o'z qo'shiqlarini quvnoq va baland ovozda kuylashdi. Ko'chada qishda bo'lmagan qushlar paydo bo'ldi.

(Qushlarning qo'shiq ovozi 1-slaydda mavjud)

Tarbiyachi: Qushlar qaerdan paydo bo'ldi?(issiq mamlakatlardan, janubdan).Nega qushlar kelishdi? (Ular o'z vatanlariga qaytishdi, bahor keldi, qor erib, iliqlashdi.) (2-slayd, bahor va qushlarning ko'payishi bilan)

O'qituvchi G. Lagzdinning "Mart" she'rini o'qiydi

Bugun erta turdik.

Bugun uxlay olmaymiz!

Ular yulduzlar qaytib keldi, deyishadi!

Aytishlaricha, bahor keldi!

Tarbiyachi: Qanday ko'chmanchi qushlarni bilasiz?(qaldirg'och, yulduzcha) (ko'chib yuruvchi qushlar tasvirlari bilan 3-slayd)

Tarbiyachi: Bolalar, qaranglar, bizga yulduzcha uchib keldi, u bizga nimadir aytmoqchi(4-slayd).

Starlingning kirishi (4-slayd): "Assalomu alaykum, bolalar, uzoq kutilgan bahor keldi, men, jasur starling, issiq hududlardan birinchi bo'lib uchdim, men allaqachon yangi uyga ko'chib o'tdim, lekin tez orada do'stlarim - starlings - keladi va ular uchun boshqa uy yo'q. Va uylarsiz ular mayda starlinglarni chiqa olmaydi. Bolalar, iltimos, bizga yordam bering. Starling - jasur iblis."

Tarbiyachi: Bolalar, starlinglarga qanday yordam bera olasiz?(uylar qurish)Yulduzli uyning nomi nima?(qush uyi)

Tarbiyachi: Bolalar, bizda sehrli daraxtlar bor! Ularda xuddi ko'chada bo'lgani kabi barglar paydo bo'ldi. Siz va men qushlar uchun qushxonalar quramiz va ularni daraxtlarimizga osib qo'yamiz.

  1. Asosiy bosqich

Tarbiyachi: Bolalar, qarang va ayting-chi, qush uyi qanday qismlardan iborat, har bir qism qanday shaklda?(Qush uyi va alohida qismlari tasvirlangan 5-slayd)

Qushlar uyining devori qanday shaklda? - to'rtburchaklar;

Tomning shakli qanday? uchburchak;

Deraza qanday shaklda? - dumaloq.

Tarbiyachi: Bolalar, endi qushlar uchun qush uylarini yasaymiz.

Tarbiyachi: Bolalar, birinchi navbatda qushxonani stolga qo'ying. Qismning qaysi qismini birinchi bo'lib yopishtirasiz?(qushxona devori - slayd 6)

Tarbiyachi: Qarang, uyimga qush uchib keldi, u bilan o'ynaymiz(qushxonaga yulduzcha siluetini yopishtiradi).

(Barmoq gimnastikasi o'tkaziladi. Bolalar o'rnidan turishadi).

Barmoq gimnastikasi "Qush uylari"

Qushxonalar tayyor,

Ular o'rnidan turib, musht bilan urishadi.

Siz ko'chib o'tishingiz mumkin

Qo'llar yon tomonlarga, o'zingizga - "taklif".

Minora uylari tayyor,

Qo'llaringizni "uy" ga ko'taring.

Uchish, kulgili qushlar uchish,

Ular "qush" yasaydilar: qo'llarini kaftlarini ularga qaratib kesib o'tadilar, bosh barmoqlarini bog'laydilar - bu qushning boshi, har bir qo'lning qolgan barmoqlari bir-biriga yopilgan - bu qanotlar, bolalar kaftlarini qimirlatishadi. qushning parvozi.

Shoshiling va uyingizni egallab oling.

(S. Mixalkov)

Ular o'z joylarini egallaydilar.

  1. Yakuniy bosqich

Tarbiyachi: Bolalar, biz juda ko'p qushxona yasadik, endi ularni daraxtlarga joylashtirishimiz kerak(bolalar doskaga birma-bir chiqib, qush uylarini tanasiga yopishtiradilar, o'qituvchi ularni guruh ishiga joylashtirishga yordam beradi).

Starlingning yozuvi (7-slayd):Yulduzli do'stlarim uchun uylar uchun rahmat.

Tarbiyachi: Bolalar, qaranglaryulduzchalar keldi, keling ularni qushlar uyimizga joylashtiraylik(Qushlarning rasmlari tarqatiladi va bolalar ularni qush uylariga yopishtiradilar)

Tarbiyachi: Biz starlinglarga yordam bera oldikmi?(Ha) Buni qanday qildik?(Ular qush uylarini yasadilar)

Tarbiyachi: Bolalar, endi mehmonlarimiz bilan xayrlashish vaqti keldi.(Bolalar xayrlashib, guruhdan chiqib ketishadi)


"Starling uchun qush uyi" ilovasi uchun dars xulosasi

Guljan Ajimetovna
"Starling uchun qush uyi" darsi

Mavzu : « Starling uchun qush uyi » (2-kichik guruh) .

Dastur mazmuni : Bolalarning atrofdagi dunyo haqidagi bilimlarini kengaytirishda davom eting. Faollashtirish lug'at bolalar( starling , qushlar uyi ) . Qog'oz varag'ida 3 qismdan iborat ob'ektlarning tasvirlarini joylashtirish va tuzish qobiliyatini rivojlantirish turli shakllar va kattaligi. Peyzaj varag'i bo'shlig'ida orientatsiya ko'nikmalarini va ranglar haqidagi bilimlarni mustahkamlash. Ilovaga qiziqishni, idrok xotirasini rivojlantirish. Aniqlik, faollik va mustaqillikni tarbiyalash.

Material : Daraxt silueti bilan 1/2 albom varag'i, tayyor shakllar (6 x 6 sariq, asosi 9 sm, balandligi 4 sm bo'lgan teng yonli uchburchak - qizil, cho'tka, moyli mato, salfetka, plastinka , cho'tka uchun stend,starling , to'p, tayyor namuna va bo'sh namuna.

Lug'at bilan ishlash : qushlar uyi .

Ko'chirishsinflar : Bolalar sokin musiqa jo'rligida guruhga kiradilar.

Bolalar, keling, qo'l ushlaymiz va aylana quramiz. Qarang, quyosh bizga deraza orqali qanday tabassum qilyapti, keling, bir-birimizga tabassum qilayliksinflar yaxshi kayfiyatda edik.

Eshiting, Nastya sizga she'r aytib beradi"Kimning uyi qayerda" :

Chumchuq tom ostida yashaydi,

Issiq teshikda sichqonchaning uyi bor,

Hovuzda qurbaqaning uyi bor,

Bog'dagi o'spirinlarda,

Hey tovuq, uying qayerda?

U onasining qanoti ostida.

Bolalar o'ynaydi"Kimning uyi qayerda" to'p bilan.

Yaxshi, Nastya1 Kolya, sichqonchaning uyi qayerda? Yuliya - chumchuqdami? Ayiq? Sincapmi? Tulki? Bo'ri? Ustarling ?

Ha, bolalar, uyqush uyidagi yulduzcha . Keling, hammamiz birgalikda aytaylik -qushlar uyi . Endi Arina buni takrorlang, Kirill ...

Ha, bolalar, hayvonlarning ham, qushlarning ham o'z uyi bor.

Bolalar, kimdir qo'shiq aytayotganini eshityapsizmi?(musiqa) . Keling, stullarga o'tiramiz va kim qo'shiq aytayotganini tinglaymiz.(qush) .

Qarang, bizga qush uchib keldi. Bu qanday qush ekanligini kim biladi?( starling ) .

- Starling , siz baxtli emassiz, sizga nima bo'ldi?( Starling o'qituvchining qulog'iga nimadir deydi) .

- — dedi yulduzcha qulog‘imga ana xolosqushxonalar band va u va uning do'stlari yashash uchun hech qanday joy yo'q. Keling, yordam beraylikstarlings va ularni shunday qilingqush uylari . SizchiStarling o'tir , dam oling va qarang.

Bolalar, u qanday raqamlardan iborat?qushlar uyi ? (uchburchak, kvadrat, doira) .

Ular qanday rangda?

Uni chiroyli yopishtirish uchunqushlar uyi , siz uni varaqning o'rtasiga joylashtirishingiz kerak. Avval uyga kvadrat, derazaga doira yopishtiraman, keyin esa uyni yopishtiraman. Va keyin men tomni yopishtiraman - uchburchak.Qushlar uyi Men uni bargning o'rtasiga daraxt tanasiga yopishtirdim.

Bu yergastarling qaysi biriga ega bo'lasiz?qushlar uyi .

fizika. bir daqiqa : Endi turamiz va o'ynaymiz(2 marta)

Yetib keldistarlings

Yosh bahor xabarchilari

Ular qurtlarni paypaslaydi

Va ular qo'shiq aytishadi, qo'shiq aytishadi, qo'shiq aytishadi.

Jadvallarga o'ting. Shakllaringizni oling va ularni varaqning o'rtasiga qo'ying. Kvadrat - uy, doira - deraza va uchburchak nima?(tom) .

Avval derazani uyga, keyin uyni daraxt tanasiga, keyin esa tomga yopishtiramiz.

Keling, yopishtirishni boshlaymiz, cho'tkalarni to'g'ri qabul qilamiz, cho'tkaga juda ko'p elim qo'ymang, rasmni butunlay yoying. Uni moyli matoga yopishtiring va peçete bilan tekislang.(Men yo'lda ko'rsatmalar beraman) .

Agar ishingizni tugatgan bo'lsangiz, uni ushbu stolga qo'ying va musiqa tinglang.

Bugun nima qildik?sinf ?

Kimningqushlar uyi sizga ko'proq yoqdimi? Nega?

SizchiStarling, kimning uyi sizga yoqdi?

Ko'plab qushlar keldi va ularning har biri o'z uyiga muhtoj. Bolalar o'qituvchi bilan birgalikda namunaga qarang, qaysi birini nomlang geometrik shakllar qushxona qurildi.



QO‘NG‘IROQ

Bu xabarni sizdan oldin o'qiganlar bor.
Yangi maqolalarni olish uchun obuna bo'ling.
Elektron pochta
Ism
Familiya
Qo'ng'iroqni qanday o'qishni xohlaysiz?
Spam yo'q