ХОНХ

Энэ мэдээг чамаас өмнө уншсан хүмүүс бий.
Шинэ нийтлэлүүдийг хүлээн авахын тулд бүртгүүлээрэй.
Имэйл
Нэр
Овог
Та Хонхыг хэрхэн уншихыг хүсч байна вэ?
Спам байхгүй

Ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан нэгдсэн хичээлийн хураангуй

"Өвөл" сэдэв

Хичээлийн зорилго :

Танин мэдэхүй, харилцаа холбоо, аюулгүй байдал, бүс нутгийг нэгтгэх замаар өвлийн онцлог шинж чанарыг мэдрэх чадварыг хөгжүүлэх.

эрүүл мэнд, хөгжим, биеийн тамир, уран сайхны бүтээлч байдал.

Даалгаврууд :

Хүүхдүүдийн ойлголтыг өргөжүүлэх онцлог шинж чанаруудөвөл.

"Өвөл" сэдвээр үгсийн сангаа идэвхжүүл.

Хүүхдэд туршилт хийх сонирхлыг бий болгох, дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах, дүгнэлт гаргах чадвартай болгох.

Тоглоомын хөдөлгөөнт даалгавруудаар биеийн хөдөлгөөн, нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Хөгжүүлэх бүтээлч төсөөлөл, хүүхдийн уран сайхны ойлголт, өвлийн байгалийн байдлыг харж, мэдрэх чадвар, хүүхдийн бүтээлч байдалд сэтгэгдлээ илэрхийлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж :

Хүүхдийн тоогоор аяга ус, цас, мөстэй таваг, салфетка, халбага, гуашийн лонхтой, хөгц, олс гогцоо, интерактив самбар, сэрүүн цүнх (цас, мөс хадгалах), аудио бичлэг: дуунууд " Гурван цагаан морь", "Цасан бөмбөг тоглоцгооё" тоглоомууд, багшийн сонголтоор өвлийн сэдэвт аялгуу.

Хичээлийн явц:

"Гурван цагаан морь" дуу тоглодог (хөгжмийг У. Крылатов, үгийг А. Дербенев). Жаахан хар охин орж ирлээ. (Хүүхдүүд сандал дээр сууна).

Лу: Өө, үнэхээр хүйтэн байна. Би хаана төгссөн бэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та хүүхдийн цэцэрлэгт байна. Таныг хэн гэдэг охин бэ?

Лу: Намайг Лу гэдэг. Би Африкт амьдардаг бөгөөд энд маш халуун байдаг. Хүйтэн байгаа газар өөрийгөө олохыг хүслээ. Би нүдээ аниад энд ирлээ. Гурван хачин морь намайг чам дээр авчирсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Лу, чи Сибирьт очсон. Мөн эдгээр морьд нь энгийн биш бөгөөд тэдний нэр нь ер бусын юм. Залуус аа, ямар морьдын тухай дуунууд вэ, тэдний нэр юу вэ? (12, 1, 2-р сарууд. Эдгээр нь өвлийн сарууд юм.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Эдгээр нь өвлийн сарууд юм. Өвлийн тэргүүн сарын нэр юу вэ? Өвлийн хоёр дахь сар? Өвлийн гурав дахь сар? (Хүүхдийн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Лу, чи юугүйгээр өвөл байхгүй гэж бодож байна вэ?

Оньсого тааварлаарай:

Хөнжил цагаан
Гараар хийгдээгүй.
Энэ нь нэхээгүй, огтлоогүй -
Энэ нь тэнгэрээс газарт унасан.

Лу: Би мэдэхгүй. Залуус надад туслаач. (Хүүхдийн хариулт). Цас гэж юу вэ?

Хүүхдүүд: Цас бол хөлдсөн мөсөн талстууд юм.

(Багш цастай сав авчирдаг. Хүүхдүүдийг ширээн дээр очихыг урь. Хүүхэд бүр нэг аяга цас авдаг.

Лу: Чамайг авчихвал цас яах бол гэж бодож байна?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо бид үүнийг шалгах болно. Залуус аа, халбагаар бага зэрэг цас аваад алган дээрээ тавь, бид ажиглах болно.

(Цас хайлж байхад багш хүүхдүүдтэй ярилцдаг).

Лу: Залуус аа, надад ямар цас орсныг хэлээч?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Цас ямар санагддаг вэ? (Хүйтэн, зөөлөн.) Ямар жин вэ? (Гэрэл.) Ямар цаг агаарт цас цайвар, сэвсгэр, хуурай, амархан сүйрдэг вэ? (Хүйтэн цаг агаарт). Хүйтэн жавартай үед цас яагаад хөл дороо чичирдэг вэ? (Яагаад гэвэл цасан ширхгүүдийн туяа хөл дороо хагардаг.) ​​Ямар цаг агаарт цас наалдамхай, хүнд, нойтон, чийгтэй байдаг вэ? (Гэсгээх үед).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та манай зочинд цасны тухай ярьж байхад юу болсон бэ?

Хүүхдүүд: Цас хайлж, ус болон хувирав.

Лу: Яагаад ийм зүйл болов?

Хүүхдүүд: Цас халуунд хайлдаг ч алга дулаан байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, цасаар тоглосны дараа гараа үргэлж угаах хэрэгтэй. Яагаад гэдгийг мэдэх үү? (Цас бохир байна.) Чи бид хоёр гараа салфеткаар арчих болно. Залуус аа, таны алга өмнөх шигээ дулаахан хэвээр байна уу? (Тэр хүйтэн болсон.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тиймээс та гипотерми болж, өвдөхгүйн тулд гараа цасан дээр удаан хугацаагаар бээлийгүй байлгаж чадахгүй. Цас идэх боломжтой юу?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гараа дулаацуулцгаая. Бид одоо чамтай тоглох болно. “Цасанд тоглоцгооё” хөгжимт тоглоом тоглож байна. (Тоглоомыг хивсэн дээр тоглодог)

(Лу бодлогоширон зогсоно)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Лу, чи юу бодож байна вэ?

Лу: Манай найз бас надаас оньсого асуусан, би тааж чадсангүй. Тэгээд одоо би өвөлтэй холбоотой гэж хариулах болов уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залууст оньсого өг, тэд танд туслах болно.

(Лу оньсого асуудаг).

Нууцлаг

Өвлийн шил
Энэ нь хавар урсаж эхэлсэн. (Мөс).

Лу: Би хэзээ ч мөс харж байгаагүй.

(Багш мөс, цас авчирдаг. Хүүхдүүдийг ширээн дээр урина. Зарим хүүхдүүд ширээний баруун талд, зарим нь зүүн талд зогсоно).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, мөс юунаас үүсдэгийг та мэдэх үү? (Хөлдөөсөн уснаас). Мөс цаснаас юугаараа ялгаатай вэ? (Мөс хатуу, цас үйрмэг). Залуус аа, бид бас нэг ялгааг олж мэдэх болно. Зургаа аваад миний баруун талынхыг цасны доор, зүүн талынхыг мөсөн доор тавь. Зургийг хэн харж чадах вэ? Ямар дүгнэлт хийж болох вэ? Ямар мөс вэ? (Зураг харагдаж байгаа тул мөс ил тод, гэхдээ цас харагдахгүй байна).

Лу: Цас уу, мөс юу хурдан хайлдаг юм бол оо?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид одоо шалгана. Залуус аа, нэг аяга усанд мөс, нэг халбага цас хийнэ. Залуус аа, бид юу харж байна вэ? (Усан дотор мөс, цас хөвдөг.) Таны Максим сэлж байна уу? Полина яах вэ? Лу, чи мөс, цас яагаад хөвж, живдэггүйг хэлж чадах уу?

(Лу хэцүү гэж бодож байна).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, туслаарай. (Мөс уснаас хөнгөн.)

Лу: Залуус аа, өвлийн улиралд яаж ялах вэ? (Бид чарга, цанаар гулгах, тэшүүрээр гулгадаг. Бид цасан цайз барьж, цасан хүн хийдэг).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо бид өвлийн улиралд хэрхэн амарч болохыг танд үзүүлэх болно. Хивс рүү яв.

Халаалтыг хөгжмийн дагалдан хийдэг.

Манай цонхны гадаа өвөл болж байна. (Гараа хажуу тийш нь сунга.)

Байшингууд цагаан болсон. (Тэд дээвэр хэлбэрээр гараа толгой дээрээ нугалав.)

Гадаа цас орж байна, (Гараа аажуухан өргөж, доошлуул.)

Гудамж цэвэрлэгч шүүрдэж байна. (Шууд гараа доошлуулан баруун, зүүн тийш дүүжинэ.)

Бид чаргаар гулгаж байна, (Тэд бөхийж, гараа урд нь сунгав.)

Бид тэшүүрийн талбай дээр тойрог зурж, (Гараа нурууны ард байрлуулж, тойрог хэлбэрээр эргүүл.)

Бид цанаар гулгаж гүйдэг, (Цанаар гулгах шиг гар хөдөлгөөн хий.)

Тэгээд бид цасан бөмбөг тоглодог. (Шидэхийг дуурай.)

Лу: Залуус аа, та нар салхины гаслах дууг ямар дуугаар давтаж чадах вэ? (Эгшиг авиа).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм шүү. Чи сонссон нь дээр. Катя эхний дууг дуулна, Федя хоёр дахь дууг дуулна, цаашлаад гинжин хэлхээнд. (а-о-у-й-и-э-а –о).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гэхдээ өвлийн улиралд зөвхөн салхи сонсогддоггүй. Бид одоо чамтай тоглох болно. Өвлийн улиралд бидний сонсох чимээг сонсмогц алгаа таших хэрэгтэй. Хэрэв бид өвлийн улиралд түүнийг сонсохгүй бол чимээгүйхэн зогсдог.

(Тоглоомыг интерактив самбар дээр тоглодог.)

Лу: Танай өвөл ямар хөгжилтэй, сонирхолтой вэ!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гэхдээ шувууд хөгжилдөхгүй байна. Өвөл тэдэнд маш их бэрхшээл авчирсан. Олон хүмүүс дулаан цаг агаар руу нисэх шаардлагатай болсон. (Интерактив самбар дээрх яриа.) Залуус аа, дулаан цаг руу ниссэн шувуудыг сонгоцгооё. Бид тэднийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Шилжин явах). Тэд яагаад ниссэн бэ? (Хоол хүнс байхгүй, шавж модны холтос дор, газарт нуугдаж, үр байхгүй, гол мөрөн хөлдсөн). Залуус аа, өвлийн улиралд ямар шувууд бидэнд үлдсэн бэ? Бид тэднийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Өвөлжөө).

Залуус аа, энд хэдэн шувуу өвөлждөгийг тоолоорой? Хэдэн нислэг вэ? Нүүдлийнх нь өвөлждөгөөс хэд илүү вэ?

Лу: Тиймээс хүмүүс шувуу тэжээгч өлгөдөг. Тэд шувуудыг хүйтэн өвлийг даван туулахад тусалдаг. Та шувууг юугаар тэжээж чадах вэ? (Үр, шар будаа, хөх нь гахайн өөх, талхны үйрмэгт дуртай.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, ширээ рүү буцаж очоод цас, мөс юу болсныг харцгаая. Та аяганаасаа юу харж байна вэ? Аль нь илүү хурдан хайлсан бэ: цас эсвэл мөс? (Цас, мөс хайлж, цас илүү хурдан хайлж, усны гадаргуу дээр хэд хэдэн мөс хөвж байна.) Залуус аа, бид мөсийг буулгасны дараа аяган дахь ус үлдсэн гэж бодож байна уу? ижил температур? (Хүүхдүүд хариулт өгдөг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Шалгацгаая. Эхлээд долоовор хуруугаа мөсгүй шилэн аяганд дүрье, одоо мөстэй шилэнд. Танд ямар санагдсан бэ? (Мөстэй газар ус илүү хүйтэн байдаг.) ​​Ямар дүгнэлт хийж болох вэ? (Мөс усыг хөргөнө.) Гэхдээ хүмүүс хөргөх шингэнийг өдөр тутмын амьдралдаа ашигладаг. Шүүс, цай, кофе зэргийг хөргөхийн тулд мөсийг ашиглаж болно.

Лу: Одоо өвлийн тухай ярьж болох уу?

"Энэ нь болдог, болохгүй" тоглоом тоглогддог. "

1. Өвөл ирлээ. Эргэн тойрон цагаан өнгөтэй байна. Модны доор цасан ширхгүүд гарч ирэв.

2. Өвлийн улиралд ой нам гүм байдаг. Тоншуул мод руу хошуугаа тогших нь хааяа л сонсогдоно. Тэр холтосны доор өт хайж байна.

3. Өвлийн улиралд шувууд хүйтэн, өлсдөг. Хүүхдүүд тэдэнд тусалдаг. Тэд талхны үйрмэг, үрийг тэжээгч рүү асгаж, шүүс хийнэ.

4. Өвөл өнгөрч, хяруу, цасан шуурга арилна. Тэгээд зун ирнэ.

5. Өвлийн улиралд хүүхдүүд цанаар гулгадаг, зуны улиралд дугуйгаар гулгадаг. (Тоглоом үргэлжлэх тусам хүүхдүүд алдаагаа засдаг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Лу, битгий уурлаарай. Залуус бид хоёр танд бэлэг өгөхийг хүссэн - өнгөт мөс. Залуус аа, таны аяганд байгаа ус өнгөтэй юу? (Үгүй.) Хэрэв бид будгийг шилэнд унагавал юу болох вэ? (Будагтай ижил өнгөтэй болно.) Будгаа халбагаар аваад усанд хутгана. Ус ямар өнгөтэй болсон бэ?

Одоо бид аяганаас өнгөт усыг хэвэнд хийнэ. Ус цацахгүйгээр болгоомжтой хийнэ. Гогцооны хэсгийг хэвэнд хийнэ. Бүх зүйл бэлэн байна. Одоо бидний хийх ёстой зүйл бол алхаж байхдаа хэвийг нь гадаа гаргаж, хэсэг хугацаанд орхиход хүйтэн жавар ажлаа хийх болно. Ус юу болох вэ? (Энэ нь хөлдөх болно.) Бидний хийх ёстой зүйл бол эдгээр мөсийг хэвнээс нь салгаж, бид мод, гацуур модыг чимэглэж болно.

Лу: Баярлалаа залуусаа. Чамтай байх нь надад үнэхээр таалагдсан. Өвлийн тухай маш их зүйлийг сурсан, энэ бол жилийн гайхалтай цаг юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?

Галя Бжасова
Хичээлийн тэмдэглэл ахлах бүлэг"Эцэст нь өвөл ирлээ!"

Үйл ажиллагааны төрөл: тоглоом, бүтээмжтэй, харилцааны, боловсрол, судалгаа, хөгжим, уран сайхны, уран зохиолын ойлголт.

Зорилтот:

Өвлийн анхны шинж тэмдгүүд, өвлийн байгалийн үзэгдэл, өдөр өөрчлөгдөх, цас орох, цасан шуурганы талаархи санаа бодлыг тодруулах.

Эд хөрөнгийн талаархи мэдлэгийг бэхжүүлэх цас: цагаан, хүйтэн, халуунд хайлдаг.

Цас хэрхэн ус болж хувирдагийг харуулж, усыг мөс болгон хувиргах явцыг удаан хугацааны турш ажиглахыг зорь.

Зохиогчийн ур чадвараа дадлагажуулах нарийн төвөгтэй өгүүлбэрүүдсөрөг талуудтай.

Өвдөхгүйн тулд дулаан хувцаслах хэрэгтэй гэсэн санааг бий болго.

Үзүүлэн үзүүлэх тоног төхөөрөмж: урьдчилан авчирсан цастай сав, объектын зураг "Даавуу", соронзон самбар, өвлийн зураг.

Тайлбар толь бичгийн ажил: өвөл, цас орох, цасан шуурга, хүйтэн, хяруу. Хөлдөж байна.

Хичээлийн явц:

Ээж ээ! цонхноос харах -

Өчигдөр муур байсан нь хоосон биш гэдгийг та мэднэ

Би хамраа угаасан:

Ямар ч шороо байхгүй, хашаа бүхэлдээ хучигдсан,

Энэ нь гэрэлтэж, цагаан болсон -

Хүйтэн байгаа бололтой.

Өргөст биш, цайвар цэнхэр

Хүйтэн мөчрүүдийн дагуу өлгөгдсөн -

Зүгээр л хараарай!

Хэтэрхий бүдүүлэг хүн шиг

Шинэхэн, цагаан, махлаг хөвөн ноос

Би бүх бутыг устгасан.

Одоо ямар ч маргаан гарахгүй:

Хальтиргаа дээгүүр, толгод дээр

Сайхан гүйж байгаарай!

Нээрээ, ээж ээ? Та татгалзахгүй

Тэгээд та өөрөө хэлэх байх:

"За, хурдан алхаарай!"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, энэ шүлэг жилийн аль цагийн тухай ярьж байна вэ? (Хүүхдийн хариулт).Зохиогч өвлийн тухай ярихдаа ямар үг хэрэглэдэг вэ? Юу болж байна өвөл(Хүүхдийн хариулт).Одоо онцолж болох өвөл ирэхийн эхний шинж тэмдгүүд юу вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо бид чамтай тоглох болно.

Дидактик тоглоом "Өгүүлбэрээ дуусга"

Намрын улиралд навч унадаг, өвлийн улиралд байдаг (цас орох)

Намар, өвлийн улиралд бороо орно (цас)

Зун, өвөлдөө халуун байдаг (Хүйтэн)

Зуны улиралд моднууд нь навчаар хучигдсан байдаг, өвлийн улиралд (цас)

Өвлийн улиралд та дулаан хувцаслах хэрэгтэй (өвдөхгүй байх).

Биеийн тамирын минут

Гадаа хүйтэн байна. Хүүхдүүд мөрөн дээрээ гараа алгадаад

Хамар хөлдөхгүйн тулд хөлөө дэвсдэг/

Бид хөлөө дэвсэх хэрэгтэй

Тэгээд алгаа алгадана.

Тэнгэрээс цасан ширхгүүд унаж байна, Хүүхдүүд гараа толгой дээрээ өргөж, хийдэг

Үлгэрийн зурган дээрх шиг. цасан ширхгийг барьж байгаа мэт атгах хөдөлгөөн.

Бид тэднийг гараараа барих болно

Тэгээд бид ээжид гэртээ харуулах болно.

Мөн эргэн тойронд цасан шуурга бий, Сунгах - гараа хажуу тийш нь сунгана.

Замууд цасанд дарагдсан байв.

Талбайд бүү гац, Өвдөг сөгдөн газар алх.

Хөлөө өндөрт өргө.

Бид алхаж, алхаж, алхаж, байрандаа алхаж байна.

Тэгээд бид гэртээ ирлээ. Хүүхдүүд суудалдаа сууна.

4. Өвөл - өвөл

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо би та нарт шүлэг уншиж өгье, хүүхдүүд гартаа цасан ширхгийг барихад юу болсныг сонсоод бодоорой. "Цасан бөмбөг ба Алёшка";

Алёшка гудамжнаас гэр хүртэл

Би анхны цасыг алган дээрээ авчирсан.

"Ээж ээ! гэж хүү хашгирав.

бяцхан гараа урагш сунгав. –

Би цасан бөмбөгийг энд авчирсан." -

Тэгээд тэр чимээгүй болов. Нэг ус

"Хэн нэгэн миний цасыг хулгайлсан.

Тэр миний алган руу ус асгав!"

Лешка өөрийн дүүтэй

гэж хангинасан инээдээр хашгирав:

"Би өөрөө үүнийг тааж чадаагүй,

Таны цасан бөмбөлөг хайлсан байна!"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Алёшагийн эгч юу гэж хэлсэн бэ? (Хүүхдийн хариулт). Бидний авчирсан цас юу болсныг хараарай бүлэг(Хайлсан цасыг харахыг санал болгож байна).Та энэ усыг цэвэр гэж бодож байна уу? (Хүүхдийн хариулт). Биднийг авчрахад цас ямар байсан бүлэг? (Хүүхдийн хариулт).

Дидактик тоглоом "Юу нь илүү вэ?"

Өөр өөр улирлын хувцасны зургийг самбар дээр хавсаргаж, хүүхдүүд нэг нэгээр нь самбар дээр гарч, шаардлагагүй зүйлсийг арилгаж, шийдвэр гаргахад нь түлхэц болно.

Тусгал.

Бид өнөөдөр юу хийсэн бэ?

Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ? (Хүүхдийн хариулт).

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Харшлын дерматозтой хүүхдүүдэд зориулсан нэгдсэн хичээлийн хураангуй "Сайхан өвөл ирлээ"Зорилго: Харшлын дерматоз бүхий сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн харилцааны чанарыг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх. Боловсролын зорилго: Тодорхой болгох.

"Өвөл ирлээ" дунд бүлгийн уугуул байгалийн тухай нэгдсэн хичээлийн хураангуй. MBDOU " Цэцэрлэг No57 хосолсон төрөл" -д уугуул байгалийн тухай нэгдсэн хичээлийн конспект дунд бүлэгСЭДЭВ: “Би ирлээ.

Бага бүлгийн GCD-ийн хураангуй "Өвөл-өвөл ирлээ - цас авчирлаа!"Зорилго: 1. Хүүхдийг өвлийн онцлог шинж тэмдгүүдтэй танилцуулах (өвлийн улиралд хүйтэн, цас ордог, цасны шинж чанаруудтай. 2. Танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх.

"Өвөл ирлээ" ахлах бүлгийн туршилтын элементүүдтэй яриа хөгжүүлэх боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.Хэл ярианы хөгжлийн ахлах бүлгийн GCD-ийн хураангуй. Сурган хүмүүжүүлэгч: Подоляко I. N. Сэдэв: "Өвөл ирлээ (туршилтын элементүүдтэй).

Хоёрдугаар бага бүлгийн нээлттэй хичээлийн хураангуй "Өвөл-өвөл бидэн дээр ирлээ"Комиссарова Екатерина Хураангуй нээлттэй хичээлхоёрдугаарт залуу бүлэгсэдвээр: "Өвөл - өвөл бидэнтэй уулзахаар ирлээ" Зорилго: Дүгнэлт.

"Бидэнд өвөл ирлээ" бэлтгэл бүлгийн бичиг үсгийн хичээлийн хураангуй.Хичээлийн явц: 1. Орг. мөч. Өвлийн тухай шүлэг унших ("И. Пивоваровын захидал"). Бидэнд нэг захидал ирсэн. Нэг хачирхалтай зүйл байсан. Маркны оронд.

Энэ сэдвээр ахимаг насны хүүхдүүдэд ертөнцийн цогц дүр төрхийг бий болгох нэгдсэн хичээлийн хураангуй:"Зимушка - өвөл."

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ефимова Алла Ивановна

Даалгаварууд:

Байгаль дахь өвөл, өвлийн үзэгдлийн онцлог шинж тэмдгүүдийн талаархи хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх.

"Зимушка - өвөл" сэдвээр үгсийн санг өргөжүүлж, идэвхжүүлж, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх.

Өвлийн ландшафтын талаархи гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх.

Хүүхдүүдийн бүтээлч төсөөлөл, уран сайхны ойлголт, өвлийн байгалийн байдлыг харах, мэдрэх чадварыг хөгжүүлэх, хүүхдийн бүтээлч байдал, туршилтаар сэтгэгдлээ илэрхийлэх.

Урьдчилсан ажил: хүүхдүүдтэй ярилцах, туршилт хийх цас цуглуулах.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

"Гурван цагаан морь" дууны аудио бичлэг, хөдөлгөөнт тоглоом, тайрах цасан ширхгүүд, оньсого бүхий цасан ширхгүүд, өвлийн газрын зураг, зураг, аяга, самбай.

Хичээлийн явц:

Тоглуулах Хүйтэн болж байна.

Ус мөс болж хувирав.

Урт саарал туулай,

Туулай цагаан болж хувирав.

Баавгай архирахаа болив.

Ойд өвөлжсөн баавгай.

Энэ нь хэзээ болохыг хэн хэлж чадах вэ (хүүхдийн хариулт: өвлийн улиралд)

Тоглуулах Сайн байна, тийм ээ. Өнөөдөр бид өвлийн тухай, өвлийн үзэгдлийн тухай ярих болно гэдгийг та аль хэдийн таамагласан байх. Гэхдээ эхлээд надад хэлээч, та өвлийн ямар шинж тэмдгийг мэддэг вэ? (хүүхдийн хариулт: цас орж байна, хүйтэн байна, гол мөрөн, нуур, далайд ус хөлддөг, хүмүүс үслэг дээл өмсдөг, эсгий гутал өмсдөг, хүйтэн байна).

Тоглуулах Бүх зүйл зөв.

Одоо би хөгжмөө асаавал та анхааралтай сонсоорой, миний асуултуудад далд хариултууд байна.

"Гурван цагаан морь" дуу тоглодог (хөгжмийг У. Крылатов, үгийг А. Дербенев).

Тоглуулах Залуус аа, ямар морьдын тухай дуунууд вэ, тэдний нэр юу вэ? (Хүүхдийн хариулт :)

Тоглуулах: Зөв. Эдгээр нь өвлийн сарууд юм. Өвлийн тэргүүн сарын нэр юу вэ? Өвлийн хоёр дахь сар? Өвлийн гурав дахь сар? (Хүүхдийн хариулт).

Тоглуулах Өвлийн сарууд бидэнд сонирхолтой асуулт, даалгавар, тоглоом бэлдсэн. Та бэлэн үү, эхэлцгээе!

Тоглуулах Миний гарт цасан ширхэг байгаа бөгөөд үүн дээр эхний даалгавар бичигдсэн байна.

Манайд дахин өвөл ирлээ.

Шохой шиг цасан цагаан,

Би байшингууд, бүх мод, замуудыг цайруулж чадсан.

Тэгээд тэр манай цонхыг тогшиж байна!

Үслэг цув, малгай өмс,

Цана, чаргаа аваарай,

Өвөлтэй уулзахаар гүйж,

Бүх залуусыг тоглохыг урь!

Өвлийн улиралд бид юу тоглож болох вэ, та өвлийн ямар тоглоом, зугаа цэнгэлийг мэдэх вэ? (хүүхдийн хариулт)

Мобайл дээр (цана, тэшүүр гэх мэт) хавсаргасан чимэглэл байдаг, эдгээр зургууд дээр үндэслэн өгүүлбэр зохиоё.

Тоглох: За бас чамтай тоглоцгооё. Нэг нэгээр нь зогсоод явцгаая: цанаар гулгах, тэшүүрээр гулгах, цасан бөмбөг хийх, чаргаар гулгах.

Санамж: Өвлийн эхний сар бол арванхоёрдугаар сар. Хуучин өдрүүдэд энэ сарыг ингэж нэрлэдэг байсан: lute, вазелин, stuzhailo. Арванхоёрдугаар сар бол өвлийн эхэн үе гэж ярьдаг.

Оньсого тааварлаарай:

Илбэчин чимэглэсэн

Цонхнууд бүгд хүмүүсийн байшинд байдаг.

Хэний загварууд вэ? - Энд нэг асуулт байна.

Би тэднийг зурсан ... (хүйтэн)

Тоглуулах Тийм шүү, залуус аа, жавартай байна.

Биеийн тамирын минут:

Гашуун хяруу бидний хацар, хамрыг хатгаж байг. (үрэх)

Бид цасан дээр тоглох дуртай. Бид цана, тэшүүрээр гулгах дуртай. (хөдөлгөөнийг дуурайх)

Хөөе өвөл, эргэлдэж, хүүхдүүдтэй нөхөрлө. (ээрэх)

Бид өвлийн гоо сайханд үнэхээр дуртай. (гараа алгадах)

Тоглуулах Өвлийн хоёр дахь сар бол нэгдүгээр сар. Нэгдүгээр сарыг хүмүүс Просинец гэдэг. Энэ сард нар илүү их тусч, хөх тэнгэр гийж байна.

Тоглоом: "Нэг үг хэл." Би чамд өгүүлбэрийн эхлэлийг унших болно, чи надад төгсгөлийг хэлэх ёстой. Дэлгэц дээр жижиг зөвлөмжүүд байх болно (слайд)

Чимээгүйхэн, чимээгүйхэн, зүүд шиг, газар унана ... (цас).

Тэнгэрээс бүх хөвсгөр гулсаж байна - мөнгө ... (цасан ширхгүүд).

Бага зэрэг цагаан ... (цасан бөмбөг) тосгон дээр, нуга дээр унав.

Бүгд уралдуулж байна, бүгд тоглохыг хүсдэг ... (цасан бөмбөг).

Яг л ... (цасан хүн) цагаан хүрэм өмссөнтэй адил юм.

Ойролцоох нь цастай дүр, энэ бол охин - ... (цасан охин).

Тоглуулах Өнгөрсөн сардөвөл - 2-р сар. Хоёрдугаар сард өвөл хавартай уулздаг. Хуучин өдрүүдэд 2-р сарыг салхи үлээгч, цасан шуурга, бокогрей гэж нэрлэдэг байв. Ийм янз бүрийн нэрс. Энэ нь юу гэсэн үг вэ? Салхи үлээгч, цасан шуурга, бокограй гэсэн үгсийг та хэрхэн ойлгож байна (Хүүхдийн хариулт)

Салхины үлээгч – хоёрдугаар сард хүчтэй салхи шуурдаг учраас. Цасан шуурга - хоёрдугаар сард ихэвчлэн цасан шуургатай байдаг. Мөн Бокогрей - учир нь хавар аль хэдийн ойртож, нар дулаарч, дулаарч байна. Бас гадаа салхи, цасан шуурга шуурч байхад бүгд гэртээ суугаад зуухныхаа хажуугаар дулаацдаг болохоор тэр байх.

Восп.: Хоёрдугаар сар бидэнд даалгавар бэлдсэн. Цасан шуурганы үеэр салхи сэгсэрч, цасан ширхгийг тараав. Та тэдгээрийг цуглуулах хэрэгтэй. (Слайд).

(Хүүхдүүдийг 2-3 хүнтэй дэд бүлгүүдэд хувааж, зүссэн цасан ширхгийг цуглуулдаг)

Би чамд өвлийн тухай оньсого бэлдсэн үү?

Өдөр бүр хүйтэн болж байна,

Нар улам суларч,

Цас хаа сайгүй, зах шиг, -

Ингээд манайд ирлээ... (өвөл)

Энэ ямар гайхамшигт хөнжил вэ?

Шөнө бүх зүйл гэнэт цагаан болж хувирав.

Зам, гол мөрөн харагдахгүй байна -

Тэд сэвсгэрт хучигдсан байв ... (цас)

Илбэчин хөшиж орхив

Мөн нуур, горхи.

Би хүйтэн амьсгалсан, одоо -

Гол горхинд ус биш, гэхдээ ... (мөс)

Өвөл ганц л хөгжилтэй байдаг,

Хүн бүрт нарийвчлал, авхаалж самбаа хэрэгтэй.

Та "бүрхүүл" гэж юу гэж нэрлэдэг вэ?

Та найзууд руугаа юу хийж, шидэж байна вэ? (цасан бөмбөг)

Тоглуулах Залуус аа, бид цасан бөмбөгийг юунаас хийдэг вэ? (хариулт) Воск.: Цас ямар санагддаг вэ? (Хүйтэн, зөөлөн.) Ямар жин вэ? (Гэрэл.) Ямар цаг агаарт цас цайвар, сэвсгэр, хуурай, амархан сүйрдэг вэ? (Хүйтэн цаг агаарт). Хүйтэн жавартай үед цас яагаад хөл дороо чичирдэг вэ? (Яагаад гэвэл цасан ширхгүүдийн туяа хөл дороо хагардаг.) ​​Ямар цаг агаарт цас наалдамхай, хүнд, нойтон, чийгтэй байдаг вэ? (Гэсгээх үед).

Vosp.: Залуус аа, хэрэв та цасыг дулаацуулах юм бол юу болох вэ? (хүүхдийн хариулт). Өмнөх хичээл дээр бид цас юу болох талаар аль хэдийн ярьсан бэ? Энэ асуултад хариулна уу: цас цэвэр эсвэл бохир байна уу (хүүхдийн хариултыг харж, дүгнэлт хийцгээе).

Тоглуулах Одоо цастай туршилт хийцгээе. Бүгд наашаа ирээрэй. Өчигдөр би гудамжинд цас цуглуулж, түүнийг авчирсан гэж бодож байна уу (хүүхдийн хариултууд). Үүнийг шалгаж үзье. Миний аяганд хайлсан ус байгаа, бусад аяганууд дээр нь самбай байдаг. Манайд ямар ус, самбай байгааг анхаарна уу. (хүүхдийн хариулт).

Тоглуулах Залуус аа, та нарын ихэнх нь цас идэж чадах уу? (хүүхдийн хариулт).

Тоглуулах Бидний хичээл дууслаа, өнөөдрийн хичээл танд юу таалагдсан (хүүхдийн хариулт), өнөөдөр юу ярьсан (хүүхдийн хариулт), шинэ зүйл сурсан (хүүхдийн хариулт), өнөөдрийн хичээлийн дараа ямар дүгнэлт хийж болох талаар бидэнд хэлээрэй. хүүхдийн хариулт).

Тоглуулах Бүгдэд нь баярлалаа, сайн байна.


Валентина Синогач
"Өвөл-Өвөл" ахлах бүлгийн боловсролын хичээлийн хураангуй

Хөтөлбөрийн агуулга.

Яриадаа бүрэн өгүүлбэр зохиож, үгийн төгсгөлийг зөв ашиглах. Идэвхжүүлэх үгсийн сан(жишээ нь) Өвлийн онцлог шинж тэмдгүүдийн талаархи хүүхдүүдийн ойлголтыг тодруулах (цас ихтэй, хүйтэн, сэвсгэр цас). Байгаль дахь улирлын өөрчлөлт, өвлийн улиралд шувуудын амьдралын талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх, нэгтгэх. Байгальд хандах сонирхол, гоо зүйн хандлагыг төлөвшүүлэх.

Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх:

"Танин мэдэхүй"- (Экологи) - Мэдлэгийг өргөжүүлэх, гүнзгийрүүлэх - ажиглалт, сониуч байдлыг хөгжүүлэх

"Нийгэмшил"- Үе тэнгийнхэнтэйгээ хөгжилтэй хамтын ажиллагааны арга барилыг баяжуулах.

"Зөгнөлт зохиол"- уран сайхны ойлголт, сэтгэл хөдлөлийн хариу урвалыг хөгжүүлэх.

"Аюулгүй байдал"- аюулгүй тоглох дүрмийг бий болгох.

"Хөгжим"- эерэг сэтгэл хөдлөлийг бий болгох.

"Эрүүл мэнд"- моторт үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

Урьдчилсан ажил:алхаж байхдаа цас үзэж, гэртээ шувуу тэжээгч хийх. Өвлийн тухай зураг үзэх, шүлэг, оньсого, хүүхдүүдтэй тоглоом тоглох, дуртай дүрүүдийг зурах, "Өвөл" зурах, байгалийн материалаар гар урлал хийх, П.И.Чайковскийн хөгжмийн бүтээлүүдийг сонсох.

Материал:

Өвлийг дүрсэлсэн зураг, өвөлждөг шувуудын зураг, хөгжилтэй аялгуу, зурах навч, усан будаг.

Боловсролын нөөц: Н.Е.Вераксагийн "Төрснөөс сургууль хүртэл" хөтөлбөр, Л.Н.Арефьевын хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх лексик сэдэв.

GCD шилжих.

Оньсого таамаглаж байна

Хойд зүгээс тэнгэрт байгаа мэт

Саарал хун сэлэв

Сайн хооллосон хун сэлэв.

Шидсэн, цутгасан

Талбайд жижиг нуурууд байдаг.

Цагаан хөвсгөр ба өд (Цасан үүл)

Тийм шүү залуусаа! (Үзүүлэх байгалийн үзэгдлүүдтанилцуулга хэлбэрээр)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо жилийн хэдэн цаг болохыг санацгаая? Хэдэн сар вэ? Залуус та өвөлд дуртай юу? (Би хүүхдүүдийн хариултыг сонсдог.) Өвлийн байгалийн танилцуулгаас слайд үзүүлж байна.

Өвөл бол жилийн гайхалтай цаг, тийм үү залуусаа?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Шинэхэн унасан цас бидний эргэн тойрон дахь бүх дэлхийг баяр баясгалантай болгодог: цагаан зам, цасаар цацсан зул сарын гацуур мод, вандан сандал. Цасыг гартаа аваад нэг харцгаая. түүнд юу тохиолдох вэ, ямар цас орох вэ? (хүүхдүүд таамаглал дэвшүүлэв) Одоо залуус санал болгож байна

тоглоом "Цасан бөмбөг"

Бид цасан бөмбөгөөр бүжиглэдэг (текстийн дагуу хөдөлгөөн хийх)

Бид бүгдийг хараарай.

Тиймээс хөлөө дэвсье!

Нэг-хоёр, нэг-хоёр, нэг-хоёр!

Одоо цасан бөмбөгийг буулгая

Бид цасан хүний ​​төлөө ирлээ.

Одоо та алгаа ташиж болно

Бидний хувьд алга таших нь амархан.

Болгоомжтой бос

Цасан бөмбөг авахаа бүү мартаарай.

Одоо бид бүжиглэж чадна

Бүжиглэж, тойрог дээр зогс.

Тоглоом таалагдсан уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Цастай хувин руу харцгаая

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, цас хаана байна? (Хүүхдүүд цасанд юу тохиолдсоныг хэлнэ үү) Та цас идэх боломжтой гэж бодож байна уу?

Саванд байгаа усыг шалгана уу.

Өвлийн тухай шүлэг мэддэг үү?

Хүүхдүүд өвлийн тухай шүлэг уншдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа. Би чамайг тоглохыг санал болгож байна.

Тоглоом: "Өгүүлбэрийг дуусга"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, анхааралтай сонсож, өгүүлбэрийг гүйцээнэ үү.

Өвлийн улиралд гол мөрөн, нуурууд гөлгөр, тунгалаг (мөс) хучигдсан байдаг.

Дэлхий цагаан, сэвсгэр (цас) хучигдсан байв

Хүүхдүүд том цаст эмэгтэйг бүтээжээ

Өвлийн улиралд хүүхдүүд чарга, цанаар гулгах, тэшүүрээр гулгах дуртай.

Өвлийн улиралд бөжин үслэг дээлээ ямар өнгөтэй (цагаан) болгон өөрчилдөг

Ямар амьтад өвөлждөг (баавгай, зараа,)

Өвлийн улиралд шувууд (бухын шувуу, титми, бор шувуу, шаазгай) тэжээгч рүү нисдэг.

Сайн байна уу залуусаа!

Та оньсого тайлах дуртай юу?

Оньсого.

1. Хэн болохыг таагаарай

Саарал үстэй гэрийн эзэгтэй?

Өд тоосыг сэгсрэх болно -

Хөвсгөр ертөнцөөс дээгүүр! (Өвөл)

2. Тэр оров - хэн ч хараагүй

Тэр хэн ч сонсоогүй гэж хэлсэн

Тэр цонхоор үлээж, алга болжээ

Тэгээд цонхон дээр ой ургасан. (хөлдөх)

3, овоохойн дээвэр дээр

Цагаан дэрнүүд хэвтэв.

Зөвхөн нар шатах болно -

Хөвсгөр ус шиг урсах болно. (цас).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Би боловсролын санал болгож байна тоглоом "Би мэднэ"

Бүгд тойрог дээр зогсож, багш бөмбөгтэй төвд байна. Би чамд бөмбөг шидэх болно, жишээ нь би амьтад гэж хэлдэг, бөмбөг барьсан хүүхэд 3 амьтны нэрийг хэлдэг. ,шувуу, ургамал. Та тоглоом таалагдсан.

П.И.Чайковскийн "Тройка дээр" зохиолын хэсгээс сонсох нь.

Залуус аа, одоо би та нарт өвлийн зураг зурахыг санал болгож байна. Хүүхдүүд будгаар буддаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та ямар гайхалтай зургууд авсан бэ?

Орой нь зурсан зургуудаа эцэг эхдээ үзүүлж, хичээлийн талаар юу хамгийн их таалагдсанаа хэлэхээ мартуузай.

Доод шугам.

Залуус аа, бид жилийн аль цагийн тухай ярьж байсан бэ?

Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?

Хэн өөртөө шинэ зүйл сурсан бэ?

Та нар мундаг шүү!

Та өвлийн тухай олон шүлэг мэддэг, тоглоом тоглосон, өвлийн зураг зурсан

Одоо зугаалж, өвлийн шинэ сэтгэгдэлтэй болох цаг болжээ.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Өвөл-Өвөл" ахлах бүлгийн боловсролын үйл ажиллагааны хураангуйХөтөлбөрийн зорилго: Хүүхдүүдийн өвлийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэн нэгтгэх, системчлэх, өвлийн шинж тэмдгийг тодруулах. Хүүхдүүдийн асуултанд хариулах чадварыг бэхжүүлэх.

Програм хангамжийн даалгавар:

1. Боловсролын:

  • Амьд ба амьгүй байгалийн үзэгдлийн сонирхлыг хадгалах.
  • Олж авсан мэдлэгээ тоглоом, зураг зурахад ашиглаж сур.
  • Хүүхдийн үгсийн санг дүрсэлсэн үг хэллэгээр баяжуулах (цасан ширхгүүд: үзэсгэлэнтэй, цагаан, ер бусын, эмзэг, сэвсгэр, гялалзсан, ид шидтэй, ил тод, нууцлаг).
  • Хүүхдийг яриа, тоглоомын харилцаанд оролцуулах.

2. Хөгжүүлэх:

3. Боловсролын:

  • Бие биенээ хүндэтгэх, харилцан туслалцах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Материал, тоног төхөөрөмж:

Цасан ширхгүүд, тайрах зураг, цаас, зургийн цаас, усан будаг, сойз "хэрэм" No4, хөвөн арчдас, шимэгч аяга, тосны даавуу, салфетка, дууны хөгжим. Авс (гэнэтийн мөч).

Хичээлийн явц:

Чайковскийн сюитын хөгжим сонсогдоно "Улирал" .

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу, эрхэм зочид! Бид та бүхнийг харж байгаадаа баяртай байна. Бие биетэйгээ мэндчилж, чангаар хэлцгээе: "Өглөөний мэнд!" .

1. Мэндчилгээ:

Нар, шувуудад өглөөний мэнд,

Инээмсэглэсэн царайд өглөөний мэнд,

Мөн хүн бүр эелдэг, итгэлтэй болдог

Болъё Өглөөний мэндорой болтол үргэлжилнэ!

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тохиромжтой цаг агаар

Цас бол замбараагүй,

Жилийн тэр цаг

Бид дуудаж байна...

Хүүхдүүд: Өвөл.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв, сайн байна! (Хөгжим чимээгүйхэн тоглогдоно).

Цагаан, цагаан, цастай,

Цонхоор захидал нисч,

Ээрэх - чимээгүй, эелдэг,

Мөн тэд хайлж, хайлж, хайлж байна ...

2. Гэнэтийн мөч.

Бидэн дээр ямар том цасан ширхгүүд ирсэнийг хараарай! Энэ нь энгийн зүйл биш - ид шидийн! Үүнийг харцгаая.

Энэ бол Зимушка-Зимагийн бичсэн захидал юм. Одоо би танд унших болно:

“Сайн уу, залуусаа!

Таныг хөгжилтэй, сониуч, авхаалжтай гэж сонссон. Таныг уугуул нутгийнхаа байгалийг мэддэг эсэх, өвөлд дуртай эсэхээ шалгамаар санагдлаа.

Би чамд өөрийн сэвсгэр цасан ширхгийг илгээж байна. Тэр танд сонирхолтой даалгавруудыг авчрах бөгөөд та өөрийн ур чадвар, авхаалж самбаагаа харуулах болно. Чи миний шидэт авдраас бүх ажлыг олох болно. Мөн сэвсгэр цасан ширхгүүдийн зам танд хүрэх замыг зааж өгнө."

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид цасан ширхгийн тоглоом тоглохдоо баяртай байх болно. Залуус аа, та ид шидийн замыг харж байна уу?

Хүүхдүүд: Энд байна. Аялалдаа гарцгаая. (Бид зам дагуу алхаж байна).

3. Биеийн тамирын хичээлийн минут: "Би хүйтэн жавараас айдаггүй" .

Би хүйтнээс айхгүй байна, алхъя

Би түүнтэй дотно найзууд болно. алгаа таших

Хүйтэн надад ойртох болно, суу

Гар хүрэх, хамар хүрэх, гар, хамар харуулдаг

Тиймээс бид эвшээх ёсгүй, алгаа таших хэрэгтэй

Үсэрч, гүйж, алх. үсрэх, алхах.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө, энэ юу вэ? Энэ бол Зимушка-Өвлийн ид шидийн цээж юм! (цээж, нээх). Хараач: хичнээн цасан ширхгүүд байгаа бөгөөд тэдгээр дээр танд зориулсан даалгавар байна. Өө тийм Зимушка-Өвөл! Ямар ухаалаг санаа вэ!

4. Зорилтот тохиргоо:

1). Энд эхний даалгавар байна:

  • Би одоо чамаас асуулт асуух болно

Тэдэнд хариулах амаргүй!

Анхааралтай сонс:

Талбай дээр цас орно

Гол мөрөн дээрх мөс.

Салхи үлээж байна.

Энэ хэзээ тохиолддог вэ? (өвөл)

Өвөл юу авчирсан бэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, өвөл маш их цасан үүл авчирч, эргэн тойрон дахь бүх зүйлийг цасаар бүрхэв.

Өвлийн улиралд байгальд цас яагаад хэрэгтэй вэ?

Цас юунаас бүтдэг вэ?

Өвлийн төөрөгдөлд хэн хамгийн их зовдог вэ?

Өвөл юугүй бол мод үхэх вэ?

Өвлийн ойд хэрэм юу иддэг вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, залуусаа. Бид даалгавраа гүйцэтгэсэн. Ороод сандал дээр суу.

2). Сурган хүмүүжүүлэгч: Өвлийн улиралд янз бүрийн гайхамшгууд тохиолддог! Зимушка-Өвлийн цээжинд дараагийн даалгавар байна. Та өвөл, амьтдын тухай оньсого тааварлах ёстой. Тэднийг хэн илүү мэдэх вэ? Анхааралтай сонс. (Би оньсого болгоныхоо хариултыг тавиур дээр өлгөдөг).

Энэ өвлийн эзэгтэй,

Хүн бүр айдаг, туулай хүртэл.

Зөвхөн дөрөвдүгээр сар л айдаггүй,

Цасан цагаан... (Цасан шуурга)

Хурга, муур биш,

Жилийн турш үслэг дээл өмсдөг.

Саарал үслэг цув - зуны улиралд,

Өвлийн хувьд - өөр өнгө. (туулай)

Сурган хүмүүжүүлэгч: туулай яагаад өвлийн улиралд дээлээ сольдог вэ?

Хүүхдүүд: Туулай цасанд харагдахгүй байхын тулд.

Дараагийн оньсогыг сонсоорой.

Ойн эзэн,

Хавар сэрдэг.

Мөн өвлийн улиралд цасан шуурганы дор,

Тэр цасан овоохойд унтдаг. (Баавгай)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Баавгай яагаад өвлийн улиралд унтдаг вэ?

Хүүхдүүд: Учир нь өвлийн улиралд баавгай иддэг жимс, ургамал, шавьж байдаггүй.

Би өсөөгүй

Цаснаас хийсэн,

Ухаантай хамрын оронд,

Лууван оруулсан. (Цасан хүн)

Тэд өвлийн улиралд тэнгэрээс унадаг

Мөн тэд газрын дээгүүр эргэлдэж,

Хөнгөн хөвсгөр,

Цагаан... (Цасан ширхгүүд)

3). Сурган хүмүүжүүлэгч: Та нар ямар агуу хүмүүс вэ! Та ч гэсэн энэ даалгаврыг гүйцэтгэсэн. Цээжинд өөр юу байгааг харцгаая? Эргэн тойрон зогс.

Эдгээр нь цасан ширхгүүд юм! Цасан ширхгүүдийн хэв маягийг хараад тэдгээрийг дүрсэл. Тэд юу вэ?

(Хүүхдүүд ээлжлэн цасан ширхгийг авч, бие биедээ дамжуулж, дүрсэлдэг).

Хүүхдүүд: Үзэсгэлэнтэй, цагаан, сэвсгэр, гялалзсан, ид шидтэй, ил тод, ер бусын, эмзэг, нууцлаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид тантай хамт цасан ширхгийг дүрсэлсэн! Та хичнээн гайхалтай үгсийг дурдсан бэ!

Цасан ширхгүүд ямар харагддаг вэ?

Хэрэв та цасан ширхгийг барьж аваад анхааралтай ажиглавал ямар үзэсгэлэнтэй болохыг харах болно. Цасан ширхгүүд нь нимгэн нэхсэн тороор хийгдсэн, эмзэг туяа, дэлбээтэй, гайхалтай өвлийн цэцэг шиг харагддаг. Яруу найрагч таны үгийг нэгтгэж, ийм шүлгийг гаргаж ирэв.

Сайхан, гялалзсан,

Нууцлаг чи!

Нисээрэй, манай цасан ширхгүүд

Ид шидийн гоо үзэсгэлэн!

4). Сурган хүмүүжүүлэгч: Шидэт авдарт Зимушка-Өвлийн дараах даалгавар байна. Залуус аа, эдгээр зургууд салсан. (Би зүссэн зургуудыг ширээн дээр асгав). Тэднийг цуглуулцгаая! (Хүүхдүүд дэд бүлгүүдэд хуваагдана).

a) D/i: "Зураг цуглуул" .

Тоглоомыг ширээн дээр, зогсож тоглодог. Хүүхэд бүр өөр өөрийн гэсэн зурагтай, бие биетэйгээ төстэй биш. Хөгжмийн дагуу хүүхдүүд зургаа нийтэлдэг. Хэн түрүүлж даван туулсан нь нөгөөдөө тусалдаг.

б) D/i: "Хос ол" .

5). Сайн байна уу залуусаа, та нар ч гэсэн эдгээр даалгавруудыг сайн гүйцэтгэсэн. Бидний шидэт авдар хаана байна? Дараагийн даалгавар энд байна. Одоо Зимушка-Винтер шинэ оны өмнө маш их санаа зовж байгаа тул түүнд туслаач гэж гуйж байна. Үндэс нь хөлдөхгүй, үхэхгүйн тулд модыг цасаар хучих шаардлагатай. Баавгайн үүрийг дүүргэж, өвлийн турш тайван унтаарай. Тэгээд тэр чамайг зул сарын гацуур модыг цасаар хучихыг хүссэн. Бид ид шид бүтээхийг хичээх болно. Богино хугацаанд бид бяцхан шидтэн болж хувирах болно.

5. Зурах зорилго:

Суудалдаа суу, бид ид шидээ эхлүүлнэ.

(Бид жижиг бүлгүүдэд цасан ширхгийг зурдаг. Нэг бүлэг нь сойзоор зурдаг, хоёр дахь бүлэг нь хөвөн арчдасаар зурдаг (техник "нудах" ) .

6. Хурууны гимнастик "Цасан бөмбөг"

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв Эрхий хуруунаас эхлээд хуруугаа нугална

Чи бид хоёр цасан бөмбөг хийсэн

Дугуй, хүчтэй, маш гөлгөр Тархины гар

Бүх зүйлд огтхон ч амттай биш Хувцаслалтаараа заналхийл

Нэг шидэлт

Хоёр - барих

Гурав - унаж, эвдрэх болно

7. Дүгнэж хэлэхэд:

За, бяцхан шидтэнгүүд ээ, бүгд хамтдаа хийсэн ажлыг хараарай. Цасан ширхгээ аваад гацуураа цасан хөнжлөөр хучцгаая. Тэр ямар ухаалаг, үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай, одоо тэр дулаахан байх болно. Тиймээс бид Зимушка-Өвлийн улиралд тусалж, гацуур модны үндсийг бүрхэж, өвлийг даван туулж, хавар биднийг баярлуулах болно.

Өвлийн улиралд цас яагаад хэрэгтэй вэ?

Гүйцэтгэсэн: Митрофанюк Л.В.



ХОНХ

Энэ мэдээг чамаас өмнө уншсан хүмүүс бий.
Шинэ нийтлэлүүдийг хүлээн авахын тулд бүртгүүлээрэй.
Имэйл
Нэр
Овог
Та Хонхыг хэрхэн уншихыг хүсч байна вэ?
Спам байхгүй