ХОНХ

Энэ мэдээг чамаас өмнө уншсан хүмүүс бий.
Шинэ нийтлэлүүдийг хүлээн авахын тулд бүртгүүлээрэй.
Имэйл
Нэр
Овог
Та Хонхыг хэрхэн уншихыг хүсч байна вэ?
Спам байхгүй

Сэдэв: "Цирк"

Зорилго: Үг, өгүүлбэрт [P] авианы зөв илэрхийллийг нэгтгэх.

1. Боловсролын:

  • дууны тухай хүүхдийн санааг тодруулах [P].

2. Засах, хөгжүүлэх:

  • үе мөчний аппаратын хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх;
  • [P] дууны фонемик сонсголыг хөгжүүлэх;
  • фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх;
  • ярианы амьсгалыг хөгжүүлэх;
  • ерөнхий болон нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;
  • лексик ба дүрмийн дүрслэлийг бүрдүүлэх;
  • Үг, үг, өгүүлбэрт [P] дууг автоматжуулах; - антоним ба нэмэлт үгсийн үгсийн санг өргөжүүлэх; - сэтгэцийн үйл явцыг хөгжүүлэх: сонсголын болон харааны анхаарал, харааны ойлголт, санах ой, орон зайн чиг баримжаа.

3. Боловсролын:

  • ангид эерэг сэдэл бий болгох;
  • үг хэлэх, оролцох хүсэл эрмэлзэлд өөрийгөө хянах чадварыг хөгжүүлэх. - эелдэг байдал, нөхөрлөл, хүлээцтэй байдлын мэдрэмжийг төлөвшүүлэх;
  • бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийг хайрлах хайрыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: амьтан, хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ, үлгэрийн баатруудын сэдэв, хайчилбар зураг.

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Ярианы эмч: Өнөөдөр бид үлгэрийн баатартай аялалд гарах болно, хэнтэй хамт та [R] авиатай үг олсныг олж мэдэх болно.

Зургийг байрлуулсан: Колобок, Дунно, Чебурашка.

Хүүхдүүд: Чебурашка.

Байшин дахь Чебурашкагийн зургийг харуулав.

Ярианы эмч: Харж, хариул, юу зурсан бэ?

Хүүхдүүд: Байшин, Чебурашка тэнд амьдардаг.

Яриа эмч: Чебурашка үүдний танхимд гарч ирэв. Салхи Чебурашка дээр үлээдэг ("шулуун" дасгал хийх, хэлээр үлээх).

Чебурашка цамц ("мөөгөнцөр" гэх мэт) өмсөж, дараа нь аяганаас (жишээ нь "аяга") чанамалтай (жишээ нь "амттай чанамал") цай уухаар ​​шийдсэн, дараа нь хоол идсэний дараа шүдээ угаав ( жишээлбэл "Дээд шүдээ угаацгаая"), хөвсгөрөөр тоглосон (жишээ нь "фокус"), цонхоор харвал морь (жишээ нь "морь").

Өнөөдөр Чебурашка циркт нэг дуутай амьтадтай циркт тоглодог матар Гена найзтайгаа уулзахаар явж байгаа боловч Чебурашка аль нь болохыг мартжээ. Тэр та нараас энэ дуу чимээ юу болохыг олж мэдэхийг хүсч байна.
Нэмэлт үг хэлвэл бид үүнийг таних болно.

3. Хичээлийн сэдвийг зарлах. Тоглоом "4 нэмэлт". Нэмэлт үгийг нэрлэ:

Үзэг, бүрээ, бөмбөр, гитар.
Заан, шилүүс, арслан, анааш.
Гутал, гутал, пүүз, цамц.
Унадаг дугуй, пуужин, машин, мотоцикл.

Яриа эмч: Энэ бүх үгэнд бидний хамгийн түрүүнд сонсогдох чимээ юу вэ?

Хүүхдүүд: дуу [R].

Яриа эмч: Тийм ээ, өнөөдөр бид [R] дууны зөв дуудлагыг бататгаж, Чебурашкад найз Гена матрын үзүүлбэрийг үзүүлэхэд нь туслах болно.

4. Дуу авианы артикуляцийн шинжилгээ.

Ярианы эмч: "Гэхдээ цирк рүү явахаасаа өмнө Чебурашкад [R] дууг хэрхэн дуудахыг тайлбарлая. Хүүхдүүд: Хэлний үзүүр дээд шүдний ард байрлах булцуунд "чичирдэг". Яриа эмч: Шүд, уруул ямар байрлалд байна вэ? Хүүхдүүд: Шүд нь бага зэрэг нээгдэж, уруул нь инээмсэглэдэг. Яриа эмч: Ямар төрлийн агаарын урсгал вэ? Хүүхдүүд: Агаарын урсгал хүчтэй, дулаан байна. Яриа эмч: [P] дууны чимээ юутай төстэй вэ? Хүүхдүүд: "Мотор." Яриа эмч: "Дууг [P] тайлбарла. Хүүхдүүд: [R] дуу нь гийгүүлэгч, учир нь агаар саад тотгор тулгардаг, энэ нь чанга, хатуу байдаг.

5. Тусгаарлагдсан дуу авианы дуудлага.
Яриа эмч: Одоо бид машинд сууж, хөдөлгүүрийг асааж, замд гарна. Машин уулнаас доошоо (бид дуугаа намсгаж), уул өөд (бид дуугаа өндөрсгөдөг).

6. Үе дэх дуу авианы автоматжуулалт.

Хүүхдүүд: хуруугаа холбоно: Ра - ро - ру - ри - ар - эсвэл - ур - жил

7. Дууны фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх [P].

Яриа эмч: Цаашид арга байхгүй. Та зургийн замыг байрлуулах хэрэгтэй. Ингээд тэдгээрийг ингэж цэгцэлцгээе: эхлээд үгийн эхэнд [P] авиа байгаа зургуудыг, дараа нь үгийн дунд болон төгсгөлд [P] авиатай зургуудыг оруулъя. Үгийн төгсгөлд [P] авиа байгаа нэрээр.

Хүүхдүүд: үгэнд байгаа авианы байршлаас хамааран зургуудыг байрлуул.

8. Нэмэлт үгийн үгсийн санг өргөжүүлэх.

Яриа эмч: Сайн байна, залуусаа, гэхдээ зургуудыг самбар болгон хувиргахын тулд та зураг бүрт тайлбар өгөх хэрэгтэй.

Хүүхдүүд: тэмдгийн үгсийг нэрлэж, зургийг эргүүл.

Mitten - ногоон, дулаан, ноос, сүлжмэл;
Загас нь алтан, хайрст үлд, нойтон, нүдний шилтэй;
зайрмаг - хүйтэн, цагаан, чихэрлэг, амттай;
Будаг - тод, олон өнгийн, усан будаг;
Харандаа - модон, үзүүртэй, шар;
Тоглоом нь эмзэг, гялалзсан, шинэ жил, зул сарын гацуур мод;
Бөмбөг нь агаартай, цэнхэр, цайвар, резин юм.

Ярианы эмч: эдгээр үгсийг өөртөө засах ба үүний дараа зураг бүрийг доош харуулна.
Тиймээс бид гүүр барьсан. Бид гүүрээр алхаж, цоорхойд гарч ирэв.

9. Биеийн тамирын хичээлийн минут.

Яриа эмч: Тэгээд бид гадаа гарч, хөгжилтэй туулайтай уулзав. Тэдэнтэй хамт үсэрцгээе.

Ойд үсрэх, үсрэх Хоёр хөл дээрээ байрлалаа үсрэх.
Туулай бол саарал бөмбөг юм. Цээжний ойролцоо гар нь туулайн сарвуу шиг үсэрч байна.
Үсрэх - үсрэх, үсрэх - үсрэх - урагш хойш, нааш цааш үсрэх.
Бяцхан туулай хожуул дээр зогсож байв. Шулуун зогсож, гараа доошлуул.
Би бүгдийг дарааллаар нь барьсан,
Цэнэглэж эхэлсэн.
Нэг удаа! Бүгд байрандаа алхдаг. Алхамууд байрандаа.
Хоёр! Тэд хамтдаа гараа даллана. Гараа урдуур нь үзүүлээрэй
хайчны хөдөлгөөн.
Гурав! Тэд хамтдаа суугаад бослоо. Суу, бос.
Бүгд чихнийхээ ард маажиж байв. Чихний ард маажих.
Тэд "дөрөв"-д хүрэв. Шулуун бай.
Тав! Тэд тонгойж, бөхийлгөсөн. Урагшаа бөхийлгөх, бөхийлгөх.
Зургаа! Бүгд дахин дараалан зогсож, Жагсаарай.
Тэд баг шиг алхсан. Алхамууд байрандаа.

10. Эзэмшлийн шинж тэмдэг үүсэх. Орон зайн төсөөллийг хөгжүүлэх. Үг хэллэг дэх [P] дууг автоматжуулах.

Яриа эмч: Залуус аа, хараарай, бид амьтны хүрээлэнд ойртсон боловч муу малгай зурагт хуудсыг урж хаяв. Цуглуулъя.

Хүүхдүүд зурагт хуудас цуглуулдаг.

Яриа эмч: Энэ хэний толгой вэ? гэх мэт.

Хүүхдүүд: - матрын толгой. гэх мэт.

Яриа эмч: Манай амьтад үзүүлбэр үзүүлэхээс өмнө хооллох хэрэгтэй, гэхдээ зөвхөн нэрэндээ [R] авиатай жимс, ногоо иддэг. Сагс аваад жимс, ногоо цуглуул.

Та юу авчирсан бэ?

Хүүхдүүд: вандуй, төмс, лийр, лууван, тоор, улаан лооль.

Яриа эмч: Бид вандуйнаас ямар шөл хийх вэ?

Хүүхдүүд: Бид вандуйнаас вандуйтай шөл хийх болно.

Яриа эмч: Төмсөөр бид ямар төрлийн тогоо хийх вэ?

Яриа эмч: - Бид луувангаар ямар салат хийх вэ?

Яриа эмч: Бид лийрээс ямар компот хийх вэ?

Яриа эмч: Тоороос ямар чанамал хийх вэ?

11. Фонемик процессыг хөгжүүлэх.

Яриа эмч: Залуус аа, хуурмаг, илбэчин Гена матар эргэсэн үг, жонглёрын бөмбөг бүхий тоог харуулж байна. Бас тоглоцгооё! Би чамд бөмбөг шидэж, нэг үг дуудвал чи надад бөмбөгийг буцааж өгөөд үгийн эхний дууг [P] дуугаар соль.

Mac - ...;
хөл - …;
муур - …;
гурил - ...;
их бие - ...;
байшин - …;
халамж - ...;

Сүүлийн дууг солих:

хүү - …;
тал - ...;
шүүс - …;
мөч - ...;
нэвтрүүлэх - ...;
мөрөөдөл - ...

12. Үгийн хэдэн үеийг тодорхойлох.

Яриа эмч: Одоо амьтад биднээс тэднийг чиргүүлд суулгаж, аялан тоглолт хийх боломжтой гэж гуйж байна. Эхний чиргүүлд нэр нь 1 үетэй, хоёрдугаарт - 2 үетэй, гуравдугаарт - 3 үетэй амьтад байх болно.

Хүүхдүүд: Амьтдыг чиргүүл (шилүүс, бар, анааш, хуц, туулай, матар) дээр байрлуул.

13. Санах ой, анхаарлыг хөгжүүлэх.

Яриа эмч: Сайн байна, залуусаа, одоо бид буцаж ирэх цаг болжээ цэцэрлэг, гэхдээ үүний тулд бид гүүрийг барьсан зургуудын нэрийг санах ёстой.

Яриа эмч: Би та нарт тэмдгүүдийн үгсийг хэлье, та нар таамаглаж, зургийг эргүүлээрэй.

Сайн байна уу залуусаа, та энэ даалгаврыг маш сайн гүйцэтгэсэн.

14. Өгүүлбэр дэх [P] дууны автоматжуулалт.

Яриа эмч: Гэхдээ малгай нь гай тарьсаар л байна. Тэр биднийг цэцэрлэгт явуулахыг хүсэхгүй байгаа бөгөөд тэр өгүүлбэр дэх бүх үгсийг хольж хутгав. Бид үгсийг байрандаа буцааж өгөхөд бид өөрсдөө цэцэрлэгтээ буцаж ирнэ.

Рома, сүх, түлээ, цавчих.
- Зах зээл, худалдах, жимс.
- Аав аа, надад сарнай өгөөч, ээж ээ.
- Хашаа, тахиа, тойрон алхаж байна. - Загас, загасчин, баригдсан.
- Жолооч, хөдөлгүүрийг шалгана.
- Ухах, мэнгэ, усны булга зэрэг.
- Уур, самовар, ирж байна.

Ярианы эмч: Сайн байна, залуусаа! Бид Чебурашка болон аялалынхаа бусад баатруудтай салах ёс гүйцэтгэх цаг болжээ.

15. Хичээлийн хураангуй.

Ярианы эмч:
- Өнөөдөр бид хичээл дээр юу сурсан бэ?
- "R" дууг зөв дуудах;
- үгийн эхний дууг тодорхойлох;
- үгэнд "R" авианы байрлалыг тодорхойлох;
- зургийн тайлбарыг өгөх;
- санал гаргах.

Өнөөдөр бид ямар дууг хамгийн их гаргадаг байсан бэ? (дуу [P]).

Дууны дуудлагыг засах ганцаарчилсан ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй

Сэдэв: Дууны автоматжуулалт [R].

Зорилго: Үг, үг, өгүүлбэр дэх [P] дууг автоматжуулах.

Даалгаварууд:

1. Боловсролын:

[P] дууны талаархи хүүхдийн санааг тодруул.

2. Засах, хөгжүүлэх:

Артикуляцийн аппаратын хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх;

Дууны артикуляторын бүтцийн талаархи санаа бодлыг тодруулах [P];

[P] дууны фонемик сонсголыг хөгжүүлэх;

Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх;

Үг, үг, өгүүлбэр дэх [P] дууг автоматжуулах.

3. Боловсролын:

Ангид эерэг сэдэл бий болгох;

Яриадаа өөрийгөө хянах чадвар, дадлага хийх хүслийг төлөвшүүл.

Хичээлийн явц.

1. Org. мөч. Хичээлийн сэдвийг зарлаж байна.

Миний унших шүлгийг анхааралтай сонсоорой.

(Өөрийн дуудлагаар дуу авиаг анхаарч [P] дуугаар баялаг шүлэг уншина уу).

Хавдрын загасыг асуув
Тэдэнд хийл тогло.
Бид чадах чинээгээрээ ГУРВАН долоо хоног,
Хорт хавдар тоглож, Загаснууд дуулжээ.

Надад хэлээч, би ямар дууг илүү олон удаа дууддаг байсан бэ? Дуу [R].

Тийм ээ, өнөөдөр бид [R] дууг зөв дуудах дасгал хийх болно. Дууны шинж чанар (P): эгшиг - гийгүүлэгч; дуу хоолойтой - дуугүй; хатуу - зөөлөн. (гийгүүлэгч, дуут, хатуу)

2. Үе мөчний гимнастик.

Гэхдээ эхлээд хэлээ сургацгаая.

"Хөгжилтэй хэлний үлгэр"

3. Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх. Тоглоом "Дууг барих"([R] дууг сонсохдоо алгаа таших)

a) олон тооны дуу авианы түвшинд:

R R N G R Z R R R V R D R F M R R R

б) олон тооны үений түвшинд:

RA-LO-PO-RU-WE-OR-VA-RA-RY-KO-RU-AR

в) үгийн түвшинд:

тарвас, цонх, kefir, шумуул, тэнгэр, үүргэвч, талх, пуужин, робот, шил, мэнгэ, сүх, байшин, гал.

4. Үе дэх дуу авианы автоматжуулалт.Тоглоом "Шоо".

Рекс нохой зочлохоор ирэв. Нохой яаж архирах вэ? Р-р-р-р. - Р___________ (урт дуудлага).

Сайн байна! Одоо үүнийг эгшигтэй холбоцгооё (дууны зам)

Ра, ро, ру, ри.

Шоо өнхрүүл. Шооны ирмэг дээр хэдэн цэг гарч ирэх вэ, та энэ үеийг хэдэн удаа дуудах ёстой.

Ра, ра, ра.

Дахин шоо шид (ярианы эмч [p] ба [o] дууны тэмдгүүдийг холбодог).

Дараа нь хүүхэд [ru] ба [ry] үеийг дуудаж, мөн шоо шиддэг.

5. “РА” гэдэг үгийн авианы шинжилгээ.

[RA] үгэнд хамгийн түрүүнд ямар дуу сонсогдох вэ? - [R] гийгүүлэгч, дуут,

хатуу, хөх өнгөөр ​​тэмдэглэгдсэн.

Хоёр дахь дуу юу вэ? - [A] эгшиг, улаанаар тэмдэглэгдсэн.

(дуу тус бүрийн өнгөний кодыг гаргах)

[RA] үгэнд хэдэн авиа байдаг вэ? (хоёр).

6. Үгийн дуу авианы автоматжуулалт.

Одоо манай Рекс юунд дуртайг таах хэрэгтэй. Энэ бяцхан цагаан цэцэг Р (дайзи) үсгээр эхэлдэг, одоо тоолоорой (1 дагзан, 2 бөмбөрцөг, 3 бөмбөрцөг, 4 бөмбөрцөг, 5 цэцэг)

Энэ бол P (сарнай) үсгээр эхэлсэн өргөстэй цэцэг, одоо тооцоогоо хий.

Энэ амьтан манай ойд амьдардаг R (Шүүүүс), одоо тооцоолоорой.

Тоглоом: "Юу дутагдаж байгааг таах"

Энд юу байхгүй вэ? (Энд Chamomile байхгүй, Сарнай байхгүй, Энд Линкс байхгүй)

Тоглоом "Үгийг таах"

Одоо би R дуу алдагдсан үгсийг нэрлэх болно, та анхааралтай сонсож, дууг орлуулж, үгсийг зөв нэрлээрэй.

Ак - хорт хавдар, к_аб, ко_ова, _йба, со_ока, кенгу_у, ба_ан.

Тоглоом "Нэг - олон" (бөмбөгтэй).

Рекс бөмбөг тоглох дуртай.

Хорт хавдар - хавч бар -... эвэр -...

Шилүүс -... мэнгэ -... үнээ -...

Загас -... хавч -... хэрээ -...

Нэг үгийн дууны шинжилгээ(эхлэл, дунд, төгсгөл).

Хэл ярианы эмч нь [P] дуутай үгсийг нэрлэж, дууны байршлаас хамааран хүүхэд үгийн хэсгийг зааж өгдөг.

Бүрхүүл, хуц, шумуул, анааш, салхи, шилүүс, дэгээ, гүргэмийн сүүний малгай, усны булга, загас.

[R] дууг тод дуудаж, тодорхой хэллэгүүдийг дууд.

Ра-ра-ра бол өндөр уул юм.

Ра-ра-ра - гүн нүх.

Ро-ро-ро - шинэ өд.

Ру-ру-ру - имж давхиж байна.

Ru-ru-ru - ямаа холтосыг хаздаг.

Рай-ри-ри - шумуулууд нисэв.

Тоглоом "Дүрмийн шоо".

Хэл ярианы эмч хүүхдэд шоо өгдөг бөгөөд тэдгээрийн ирмэг дээр янз бүрийн даалгаврын хэв маягийг зурдаг ("Намайг энхрийлэн дууд", "Харамч", "Нэг-олон" гэх мэт).

Би танд зориулж зураг сонго, та шоо өнхрүүлж, шоо нүүрэн дээр зурсан даалгаврыг гүйцэтгээрэй.

Chamomile (хүүхэд шоо шиддэг). Олон тоог хэл.

Daisies.

Урсгал (хүүхэд шоо шиддэг). Нэг санал гарга.

Би хурдан урсгалыг харсан.

Цамц (хүүхэд шоо шиддэг). Энэ үгийг үе болгон хуваа.

Ру-баш-ка гурван үе.

Үүнийг бүх зургаар хийсэн.

7. Өгүүлбэр дэх дуу авианы автоматжуулалт.

Олон өнгийн буулгыг голын дээгүүр өлгөв. (Солонго).

Тоглоом "Өгүүлбэрийг өөрчлөх".

Би өнгөлөг солонгонд дуртай. Чи... Тэр... Тэр... Бид... Та... Тэд...

8. Текст дэх дуу авианы автоматжуулалт.

Амьтны тухай хос шүлгийг давт.

“Ухаантай, үзэсгэлэнтэй тэнгэрт” “Хэрс ямар том вэ?

Шилүүс мөчир дээр үсэрч байна." Цаашид асар том эвэр байна."

"Хэдийгээр өндөр анааш, "Энд имжний үсрэлт байна -

Гэхдээ тэр өвс ургамал руу тонгойдог." Энэ нь арван метр урт юм."

9. Хичээлийн хураангуй.

Өнөөдөр бид ямар дууг хамгийн их сонссон бэ? (дуу [P]).

Бид дууны хэллэгийг тодруулж өгдөг: хөвөн, шүд нь юу хийж байсан, хэл нь хаана байсан, агаарын урсгал ямар байсан, хүзүү нь дуулж байсан эсэх.

Дуу авианы дуудлагыг бий болгох ганцаарчилсан хичээлийн багц нь ахимаг насны хүүхдүүдэд зориулагдсан болно сургуулийн өмнөх насныхэл ярианы хүнд хэлбэрийн согогтой (дизартри, алалиа) ба ярианы эмчилгээний сонгодог М.Е.Хватцев, Р.Е.-ийн арга зүйн зөвлөмжийн дагуу эмхэтгэсэн. Левина, Л.С.Волкова, Т.Б.Филичева, Г.В.Чиркина
Энэ ангиллын хүүхдүүдийн ярианы эмгэгүүд нь ярианы фонемик болон лексик-грамматик шинж чанартай байдаг. Тиймээс ярианы эмчилгээ нь зөвхөн нэг тусгаарлагдсан согогийг бус ярианы системийг бүхэлд нь чиглүүлдэг. Нэмж дурдахад ярианы эмчилгээний бүх үйл явц нь дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх, харьцуулах, хийсвэрлэх, нэгтгэх сэтгэцийн үйл ажиллагааг бий болгоход чиглэгддэг. Энэхүү цогцолборын онцлог нь сонсгол, харааны, мотор анализаторыг хамгийн их багтаах, дидактик хэрэгслийг хамгийн их ашиглах явдал юм.
Дидактик материалыг хүүхдүүдтэй хэл ярианы эмчилгээний ажилд тавих дидактик, арга зүйн шаардлагыг дээд зэргээр харгалзан, Оросын дуудлагын хууль тогтоомжийн дагуу сонгож, зохион байгуулдаг.
Энэхүү цогцолборын зорилго нь хэл ярианы хүнд хэлбэрийн бэрхшээлтэй хүүхдүүдтэй К дууны ажлын бүх үе шатыг багтаасан хичээлийн тогтолцоог боловсруулах явдал юм.
Энэхүү цогцолбор нь дараахь асуудлыг шийддэг.

  • Артикуляторын моторт чадварыг хөгжүүлэх.
  • Амьсгалын замын үүсэх ба дуу хоолойн функц, ярианы просодик тал.
  • Дуудлага дээр ажиллах (үйлдвэрлэл, автоматжуулалт, ярианы танилцуулга)
  • Дууны дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх чадварыг бий болгох
  • Толь бичгийг баяжуулах.
  • Бүрэлдэхүүн дүрмийн бүтэцяриа.
  • Тохиромжтой яриаг хөгжүүлэх.
  • Танин мэдэхүйн үйл явцыг бий болгох.
  • Хүүхдийн яриа, сэтгэл хөдлөлийн идэвхийг нэмэгдүүлэх.
  • Хэл ярианы эмч ба хүүхдийн хоорондын харилцаа холбоог сайжруулах.

Энэхүү цогцолбор нь 6 хичээлээс бүрдэх ба дараах хэсгүүдээс бүрдэнэ.

  • дууны дуудлагыг засах;
  • фонемик үйл явцыг засах;
  • үгийн болон үгийн түвшний залруулах ажил;
  • синтаксийн түвшинд залруулах ажил;
  • уялдаа холбоотой яриаг сайжруулах.

Хэл ярианы хүнд хэлбэрийн бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд үе мөчний моторт ур чадвар (артикуляцийн хэв маяг), дууны автоматжуулалт үүсэх үе шатууд нь илүү урт, илүү хэцүү замыг туулдаг. Энэ үйл явцыг төрөлжүүлэх, урам зоригийг өдөөж, хадгалах, залруулах ярианы эмчилгээний бүх хугацаанд хүүхдийн сонирхлыг хадгалах нь маш чухал юм. Хичээлийн бүтцэд орсон илтгэлүүд нь энэ зорилгод нийцдэг.
Хэл ярианы нарийн төвөгтэй эмгэг бүхий хүүхдүүдэд хуучин нөхцөлт рефлексийн холболтууд нь маш консерватив байдаг тул зөв ярианы чадварыг нэгтгэх үе шатуудыг сайтар боловсруулах шаардлагатай байна. Тиймээс байнга давтдаг ярианы эмчилгээний дасгалууд, гэхдээ агуулга, хэлбэрийн хувьд шинэлэг байдлын элементүүдийг оруулснаар. Хүүхдүүд хурдан ядардаг тул үйл ажиллагааг байнга сольж, хүүхдийг нэг ажлын хэлбэрээс нөгөөд шилжүүлдэг.
Хичээл 1
Зорилтот:К дууг гаргах артикуляторын аппаратыг бэлтгэх, К дууны урвуу үе, үгээр дуудлагыг нэгтгэх, К үсгийг танилцуулах, нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, ярианы эмчилгээний хичээлд эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх.
Та аялах дуртай. Би чамайг баярлуулахыг хүсч байна, одоо бид аялалд гарч, өөр өөр буудал дээр зогсох болно. Мөн энд бидний зогсоол байна. Бид ойд ирлээ. Хараач, хэн нэгэн бидэнтэй уулзаж байна. Тэгээд хэн болохыг таагаарай?
Цөцгийтэй хольсон.
Цонхны дэргэд хүйтэн байна.
Тэр өвөөгөө орхисон
Тэр эмээгээ дугуй талтай, улаан талтай орхисон
өнхрүүлсэн (Колобок)

Колобок бидэн дээр ирэв. Чи бид хоёр хэлнийхээ хөдөлгөөнийг харуулна.
1. Бэлтгэл хэсэг. Халаалт ба дасгалууд:
A) үе мөчний бэлтгэл дасгалууд: уруулын хувьд:ээлжлэн хөдөлгөөн хийх
A-I, A-U, A-O ба эсрэгээр; хэлний хувьд: (Танилцуулга 1).
"Хусуур
« Пусси ууртай байна":
"Хэн хүчтэй вэ?"Хүүхдийн хэл ба ярианы эмчийн хурууны хоорондох өрсөлдөөн, хэлний үзүүр дээр дарж, хэлээ амандаа гүнзгийрүүлэх (ам ангайх, уруул инээмсэглэх) (5 удаа)
"Ороомог": амаа нээх. Хэлний үзүүр нь доод шүдэнд байрладаг, хажуугийн ирмэгүүд нь дээд араа шүдэнд дарагддаг. Өргөн хэл нь урагшаа "эргэлдэж" амны гүн рүү татагдана. (5 удаа)
"Горка" 1: хэлний ар талыг нуман (өргөх), зөөлөн тагнайд тулж, хэлний үзүүрийг доод шүднээсээ бага зэрэг татсан (ам нь нээлттэй, уруул нь инээмсэглэлтэй). (5 удаа)
"Горка" 2:хөвөн бөмбөрцөгийг буулгахтай адил. (5 удаа)
"Слайд" 3: хусуур эсвэл датчиктай адил. (5 удаа)
Амаа ангайлгаж хамраараа амьсгална.
B) гар, хуруугаа дулаацуулах + "нударга цагираг" нэмэлт дасгал (нэг гарынхаа хурууг нударгаараа зангидаж, нөгөө гар нь эрхий хуруугаараа ээлжлэн бөгж үүсгэдэг).
Дуу хоолойн дасгал: Колобок "Тахиа тахиадаа "Ко-ко-ко" гэж хэлэхийг зааж байгааг сонссон. Тахиа "Ко-ко-ко" гэж давтана. Хамгийн жижиг тахиа: "Ку-ку-ку" гэж хэлдэг. Ээж түүнийг "Тийм биш" гэж засав. kuk-ku-ku" гэж хөхөө хэлэхэд та "ко-ко-ко" гэж хэлэхэд тахиа юу гэж хэлдэг вэ? Хөхөө юу гэж хэлдэг вэ?
"Ээжийн хоолой өвдөж, ханиалгаж байна: "К-К-К-К"
2. Үндсэн хэсэг. Дууг тохируулах K
1) Дуураймал байдлаар. Колобокийг хэлнийхээ ар талыг дээш өргөж, тааз тогшихыг зааж өгье: "Гэрт тэр үсэрч, үсэрч байна. Тэр тааз тогшиж, Колобок хөгжөөн: "K-K-K-K"
- ярианы амьсгалыг хөгжүүлэх:Одоо жилийн хэдэн цаг вэ? Өвөл цас ордог. Колобокийн бээлий дээр цасан ширхгүүд унав. "K-K-K-K" гэж K дууг дуудаж, зулзаган дээрээс цасан ширхгийг үлээцгээе.
Механик арга (зонхилох)
Үүний үндсэн зарчим нь датчик, хусуур, хэл ярианы эмчийн (дараа нь хүүхэд) хуруугаар, ар талын үзүүр, урд хэсэгт дарж, тэсрэх шинжтэй урд талын тагнай Т-ээс тэсрэх арын тагнай К хүртэл. ТА-ТА-ТА гэж хэлэхийн зэрэгцээ хэлээ аажим нум, амны гүн рүү шилжүүлнэ: ТА-ТА-ТА—ТА-ТА-ТА—КЯ-КЯ-КЯ—КА-КА-КА.
Механик тусламж нь аажмаар суларч, дараа нь бүрмөсөн арилдаг.
2) Артикуляторын бүтцийг тодруулах:Бид K дууг хэрхэн дууддаг вэ? Хэлний ар тал нь амны хөндийн дээвэр дээр аманд гүн тусдаг бөгөөд хэлний үзүүр нь доод шүдний ард байрладаг. K дууг хэлээд үүнийг мэдрэхийг хичээ: "K-K-K-K." Дууг давтан, огцом дууд.
Дууны шинж чанар:гийгүүлэгч (агаарын урсгал саадтай тулгарснаас хойш), дуугүй ( дууны утасцаг хугацаа биш), хатуу, бид үүнийг цэнхэр квадратаар тэмдэглэнэ.
3. Дуу авианы зөв дуудлагыг бататгах.
"Давтах" хэмнэлийн хэв маягийг өөрчлөх замаар үеийг дууд.
АК-АК - АК-АК-АК АК-АК-АК - АК-АК
OK-OK-OK-OK-OK OK-OK-OK - OK-OK
Их Британи - Их Британи - Их Британи, Их Британи, Их Британи, Их Британи
YK - YK - YK-YK-YK YK-YK-YK - YK-YK
IR - IR - IR-IR-IR IR-IR-IR - IR-IR
К үсгийг танилцуулж байна
К үсгийн тухай шүлэг сонсоорой
K үсгийг харна уу:
Хөл ч бий, гар ч байна.
Костя муур руу хашгирав: "Шоо!"
Энэ бүхэн К дээр байна, хонгор минь.
K үсэг ямар харагддаг вэ? (цох хорхойн антенн, хушуу дээр) К үсэг аль зүг рүү чиглэсэн вэ? (баруун талд) K үсэг хэдэн элементтэй вэ? Аль нь? (Хавсралт 1)
Колобокод зориулж захидал хийж, чимэглэцгээе.
Хичээлийн хураангуй. Колобоктой баяртай гэж хэлэхэд бид түүнд хуванцараар хийсэн захидал өгдөг.
Хичээл 2.
Зорилтот: K дууг урвуу үе, үгээр автоматжуулах, фонемик сонсголыг бий болгох, "үсэг", "дуу авиа" гэсэн ойлголтыг нэгтгэх, нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх, ярианы эмчилгээний хичээлд эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх.
Колобок бидэнд захидал бичсэн
"Би чамайг ойн байшинд хүлээж байна, тоглож, амарцгаая"
- Бид зочлох уу?
- Тийм ээ
Зам дагуу ой руу явцгаая. Бид талбайгаас байшин олно.
"Над шиг тогших" дасгал - хэмнэлийн мэдрэмж, сонсголын анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх. (хэмнэлийн хэв маяг)
Колобок таныг өөрийн дуртай дууг зөв дуудаж сурч байгааг мэдээд таныг К авиаг хамт тоглуулахаар урихаар шийдлээ.
Артикуляцийн гимнастик:
"Хусуур": ам нь нээлттэй, өргөн, тайван хэл нь доод уруул дээр байрладаг (6 хүртэл тоолох);

« Пусси ууртай байна":ам нээх. Хэлний үзүүр нь доод шүдэнд байрладаг, хэлний ар тал нь дээшээ өргөгддөг. (5 удаа)

"Ороомог": амаа нээх. Хэлний үзүүр нь доод шүдэнд байрладаг, хажуугийн ирмэгүүд нь дээд араа шүдэнд дарагддаг. Өргөн хэл нь урагшаа гарч, амны гүн рүү татагдана (5 удаа).
"Могой"

нэг удаа.
1. Үе, үг хэлэх (2-3 удаа): сонсголын анхаарал сонсголын санах ой

UK-YK-AK-OK

YK-UK-OK-AK

OK-AK-UK-YK

AK-AK-AK - MAK YK-YK-YK - БҮХ

OK-OK-OK - Honeydew IR-IR-IR - BROOM

Их Британи-Их Британи - ААЛЗ
2. Ярьдаг дуу хоолойг бүрдүүлэх, дууг тодорхой хэлэх, илэрхийлэх дасгал хийх K. (фонемик сонсгол) Хүүхдийн дууг сонсох. Миний хоолойд ямар дууг тодруулж байгааг анхааралтай сонсож, энэ дуутай үгсийг нэрлээрэй.

Муур, муур, муур,

Kitty хурц хумс

Хүүхдийн шүлгийг цээжээр сур: хүүхдийн шүлгийг дуугүй, дуу бүрийг тодорхой илэрхийлж, хэлээрэй. Одоо муурыг чимээгүйхэн сэрээцгээе, одоо чанга дуугаар муурыг зугаалгаар дуудъя.
3. Өгүүлбэр дэх К авиаг бататгах: К авиатай үг оруулах (Танилцуулга 2)

Катя цэцгийн мандал дээрээ (намуу, цээнэ, гүрвэл) ургуулсан

Браун (ялаа мөөг, зөгийн бал мөөгөнцөр) хожуул дээр байсан.

Буланд (шүүр, хувин) байдаг

Таазнаас бууж ирсэн (аалз, зөгий)

Хаалган дээр асар том (бух, тэмээ) зогсож байв.

К дуутай үгсийг нэрлэ: намуу, зөгийн бал мөөг, шүүр, аалз, бух.

4.К үсгийг хараад саваагаар хэлбэржүүлж, хоёр гарын хуруугаараа ээлжлэн агаарт зур.

5.

Том үсгийг цэнхэр, жижиг үсгийг ногоон өнгөөр ​​будаж, сүүдэрлээрэй.

6. Хичээлийн хураангуй.Колобоктой баяртай.

Хичээл 3

Хичээлийн зорилго: шууд үе, үг хэллэг дэх дууг автоматжуулах, авианы ойлголтыг хөгжүүлэх, энгийн байх. дууны шинжилгээ, гар нүдний зохицуулалтыг хөгжүүлэх.

1. Бэлтгэл хэсэг.

1. Бие халаалт, дасгалууд:

A) үе мөчний бэлтгэлийн дасгалууд : уруулын хувьд:ээлжлэн хөдөлгөөн A-I, A-U, A-O болон буцаж ; хэлний хувьд:

"Хусуур": ам нь нээлттэй, өргөн, тайван хэл нь доод уруул дээр байрладаг (6 хүртэл тоолох);

"Могой"Ам нь нээлттэй. Хэлээ урагш сунгаж, чангалж, нарийсга. Нарийн хэлийг аль болох урагшлуулж, дараа нь амны ар тал руу татна.

Хэлний хөдөлгөөнийг удаан хурдаар хийж, 5-6 удаа хийдэг.

2. Үндсэн хэсэг.

1). Колобок өнөөдөр танд зориулж олон даалгавар, дасгал бэлдсэн. Тэр таныг зургаар тоглохыг урьж байна: тахиа хэрхэн уйлдаг: "Ко-ко-ко!", "Хаана, хаана!", азарган тахиа: "Кука-рику", нугас: "Куак-куак-вак!", хөхөө: "Коо" -ку, ку-ку!", хэрээ: "Кар-кар".

Аль шувууны хашгирах дуу [К] сонсогддог вэ? Тохирох зургуудыг дугуйл.

К дууны тусгаарлагдсан дуудлага, хэллэгийг тодруулах:

Амаа том нээ.

Хэлээ амандаа гүн нууж, бөмбөлөг болгон шахаж ав.

Тагнасан хэлээрээ тагнайг товшоод К авиаг дууд.

Алгаа амандаа аваачиж, агаарын хөдөлгөөнийг мэдэр.

K дууг чанга, тодорхой, дахин дахин хэл.

Дууны шинж чанар: гийгүүлэгч, уйтгартай, хатуу.

Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх

  • Бусад хэд хэдэн дуу чимээг тодорхойлох

TO: K, R, G, M, K, F, K, L, K, X, K

  • Үгнээс ялгах

Дууг сонсохдоо нударгаа чанга занги TO: KA, GA, KY, MU, AK, KO, HA, KU

  • Үгнээс ялгах

Дууг сонсохдоо нударгаа чанга занги TO: ГАР, НҮХ, ЯМАА, ТАВИГАР, БАЙШИН, МУР, ШОКОЛАД, ЗАН, ЧУЛУУ, ШИРЭЭ, ГАЛОШ.

Дараах үгсийг давтахыг санаарай.

КА-КА-КА КА-КО-КУ-КИ

КО-КО-КО КО-КУ-КЫ-КА

KOO-KOO-KOO KOO-KY-KA-KO

KY-KY-KY KY-KA-KO-KU

Эдгээр үгсийг хэл (2 удаа):

гахай банк ком

бүхээгийн лангуу con

beech оффисын морь

кофены салбар хил

чулуун цамцны хуурамч

сүүлт од

ахмад нугастай чихэр

Тоглоом "Гайхамшигт цүнх".Колобок нь хүнсний ногооны гайхалтай ууттай (байцаа, төмс, лууван. Хүүхэд хүнсний ногоог гаргаж, нэрлэж, үгэнд К авиаг агуулж байгааг тодруулж (үгэнд байгаа авианы байршлыг тодорхойлдог) К авианы аялгууг тодорхой тодорхойлдог. .

Эзэмшлийн төлөөний нэрийн ногооны нэрсийн сонголт: my cabbage, my potatoes, my carrots

Ижил зургуудыг олохыг санал болгож байна - тойм, өнгө. Нэрэндээ К авиа байхгүй хүнсний ногоог нэрлэнэ: (улаан лооль, өргөст хэмх)

Тоглоом "Нуугдах".Колобок нуугдаж тоглохыг санал болгож байна. Мөн КА гэдэг үг чамаас нуугдах болно. Өгүүлбэрүүдийг анхааралтай сонсож (өгүүлбэрийн зургийг дугаарлаж) үгсийг сэргээн засварлахыг хичээ: (Хавсралт 2).

1. Соба (ка) яп (ка) ла ат загас (ка).

2. (Ka)cha on (ka) танхимд золгүй зулзага (ка) хийх

3. Кош(ка) ла(ка)ла аягатай сүү.

4. Бяцхан охин чангаар уйлав.

5. Харе (ка) pos(ка) цэцэрлэгт (ка) хоосон байна.

6. Эмээ (ка) уурын зам дагуу ач хүүгээ хайлуулж байна.

Дууны шинжилгээ: хатуу гийгүүлэгчийг үгийн дууны диаграммд цэнхэр өнгөөр, эгшгийг улаанаар тэмдэглэв.

Хэлний мушгиа давтана“Муррын зулзага, зулзага, муур. "Киттигийн хурц хумс"

Лангууны ойролцоо нохойн гогцоо зур.

Хичээл 4.

Хичээлийн зорилго:Үг, өгүүлбэрт К дууг автоматжуулах, К дууны үгсийн санг өргөжүүлэх, гарны харааны хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх, ярианы эмчилгээний хичээлд танин мэдэхүйн сонирхол, хичээлд эерэг сэтгэл хөдлөлийн хандлагыг төлөвшүүлэх.

Амьсгалын хөгжил

Шулуун сууж, хөл нь шалан дээр, гараа гэдсэн дээрээ тавь. Нүдээ ань. Таны ходоодонд бөмбөг байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Бид хамараар амьсгалдаг - бөмбөлөг хөөрдөг; мөр нь хөдөлгөөнгүй; хамараар амьсгалах - бөмбөг аажмаар доошоо бууна. Одоо бид бөмбөлгийг "хийлж", "хийлэнэ". Бид аажмаар амьсгалдаг.

Хүүхэд сандал дээр сууж, нуруугаа налан; дасгалыг 5 удаа удаан хурдаар гүйцэтгэдэг.

Артикуляторын гимнастикУруул, хэлний хөдөлгөөн, ялгаатай хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх.

  • "Мэлхий" - "Хамц"
  • "Хүрз" - "Зүү"
  • "Пусси ууртай байна"
  • "Доод шүдийг угаах"
  • "Ороомог"
  • "Савлуур"

Хүүхэд толины өмнө удаан хэмнэлтэй тоолох дасгал хийдэг.

Дууны автоматжуулалт [K]. Sujok ашиглаж байна

урт ярианы амьсгал дээр бид үеийг дууддаг:

[Кк-а-а-кк-о-о-кк-у-у-кк-ы-ы-кк-э-эк];

Урт удаан ярианы амьсгал гаргах үед хүүхэд эгшгийг тод дууддаг.

Та бүхэнтэй "Давтах" тоглоом тоглоцгооё

Сонсголын мэдрэмж, хэмнэлийн мэдрэмж, шүлгийг хөгжүүлэх.

Ур чадварыг нэгтгэх зөв дуудлагаавиа [к] шулуун үетэй, шулуун үетэй үгс.

Ка-ка, Ка-ка, Ка-ка,

Будаа, чулуу, камер.

ка - Ка, ка - Ка, ка - Ка,

цэцэг, цацагт хяруул, алх

Ко-ко, Ко-ко, Ко-ко,

Муур, муур, бөөн

ко - Ко, ко - Ко, ко - Ко,

өндөр, өргөн, агуу.

Ку-ку, Ку-ку, Ку-ку.

Тахиа, тахиа, хов жив

Coo-coo, coo-coo, coo-coo.

Нүд, ам, хамар.

"Зургуудыг нэрлэ." Санах ойг хөгжүүлэх. Фонемик функцийг хөгжүүлэх. Толь бичгийг идэвхжүүлэх.

Нэр нь [K] дууг агуулсан зургуудыг нэрлэ.

(тугал, унага, тахиа, морь)

(тугал, унага, тахиа) ямар нэмэлт үг вэ (морь). Яагаад?

Энэ үгэнд (K) авиа байхгүй.

Үгсийн аль нэгийг ашиглан өгүүлбэр зохио.

Катя тахиа тэжээдэг.

Өгүүлбэрт хэдэн үг байдаг вэ?

Тоглоом "4 нэмэлт" (Танилцуулга 3)

Доод шугам

Бид өнөөдөр юу хийсэн бэ?

[K] дууг хэрхэн зөв дуудах вэ?

Уруулын байрлал;

Шүдний байрлал;

Хэлний байрлал;

Ямар тэсрэлттэй агаар вэ.

Үйл ажиллагааг санаж байна;

дууны зөв илэрхийлэл [K].

Хичээл 5

Зорилтот: К дууг гийгүүлэгч, гийгүүлэгчийн хослолоор автоматжуулах, өгүүлбэр дээр ажиллах, хэлний дүрмийн бүтцийг бий болгох, ярианы эмчилгээний хичээлд эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх.

Колобок эргэлдэж, зам дагуу эргэлдэж, хэн нэгэн Ква-Ква хашгирахыг сонсов. Энэ хэн бэ?

Би өвс шиг ногоон байна

Миний дуу: "Ква-ква."

Оньсого тааварлаарай. Хариултыг дугуйл.

Бид уруулаа шууд чих рүү нь татдаг, энэ нь мэлхий болж хувирдаг

Артикуляцийн гимнастик:

"Инээмсэглэл" - "Хоолой", "Хусуур" - "Зүү"

"Доод шүдийг угаах", "Дамар", "Савлуур"

Артикуляцийн шинжилгээ:

  • уруулбага зэрэг нээлттэй, бага зэрэг инээмсэглэлээр сунгасан;
  • шүднээх:
  • хэлний үзүүрдоод шүдний шүдний ёроолд байрладаг;
  • урд ба дундхэсгүүд хэлний нурууорхигдсон,
  • хэлний ар талбосч, тагнайн ар тал дээр тогтдог;
  • хажуугийн ирмэгүүдхэл нь дээд хажуугийн шүдний эсрэг дарагдсан;
  • зөөлөн тагнайдээш өргөгдсөн, залгиурын арын хананд дарагдсан, хамрын хөндий рүү орох хэсгийг хаадаг;
  • дууны утасхурцадмал биш, нээлттэй - дуу хоолой үүсдэггүй;
  • агаарын тийрэлтэтхүчтэй, дуу чимээг хэлэх үед энэ нь амны хөндийн төвөөр дамжин хэлний арын хэсэг ба тагнайн хоорондох гүүрийг эвддэг.

Мэлхий мэлхий биднийг хараад баярлаж, хайрга дээр үсрэв

Үе дэх [k] дууг автоматжуулах.

Ква-кво-кву

Ска-ско-ску

Кво-кво-кво

Sko-sku-sky

Кву-кви-кву

Ску-ска-ска

Ква-ква-кво

Ска-ска-ско

Квакушка - дөрвөлжин - орон сууц

Вандан сандал - үлгэр - тэрэг.

Физминутка:Энд мэлхийнүүд зам дагуу, хөлөө сунган үсэрч байна. Тэд шумуул хараад хашгирав: Ква-Ква-Ква! (хүүхэд мэлхийг дуурайдаг)

Просоди хөгжүүлэх.

Том мэлхий яаж дуугардаг вэ? Хэр жижиг вэ?

Тоглоом "Таавар тааг."Колобок шүлэг бүрийн төгсгөлд байгаа үгийг санал болгохыг танаас хүсч байна.

Хэн байшингаа өөр дээрээ үүрдэг

Харанхуй шоронд

Хөөрхөн охин

Утасгүй, сүлжмэл зүүгүй,

Сүлжмэл сүлжмэл эдлэл.

(эрвээхэй)

Хүүхэд бүжиглэж байна -

Ганц хөл.

багш-ярианы эмч MAOUSOSH No1

Дууны дуудлагыг засах талаархи ярианы эмчилгээний бие даасан хичээлүүдийн хураангуй

Самсонова Ольга Леонидовна

Дууны дуудлагыг засах ганцаарчилсан ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй

Сэдэв:“Үе, үг, өгүүлбэр дэх [w] дууг автоматжуулах.

Зорилтот:Үе, үг, өгүүлбэр дэх [ш] дууг автоматжуулах

Боловсролын бүс:"Харилцаа холбоо"

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх:"Нийгэмшил", "Танин мэдэхүй",

"Биеийн тамир"

Хөтөлбөрийн агуулга:

- үе, үг, өгүүлбэрт [w] авиаг зөв дуудах дасгал хийх;

- яруу найргийн текстэнд [w] авиатай үгс байгаа эсэхийг тодорхойлж сурах;

— үгэн доторх [w] авианы байршлыг тодорхойлж сурахыг үргэлжлүүлэх;

- нэр үгэнд нэмэлт үг сонгох, антоним болон багасгах хэлбэрийг ашиглах дасгал хийх;

- ой санамж, нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх;

- хичээлийн сонирхлыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн явц

Зохион байгуулалтын мөч.

- Өнөөдөр би таныг аялалд урьж байна. Гэсэн хэдий ч, урт аялалын өмнө та халаах хэрэгтэй.

Хичээлийн зорилгоо тодорхойлох.

Хэл ярианы эмч хүүхдэд:

- Миний гарт юу байгааг хараач?

-Тийм ээ, энэ бол агаарын бөмбөлөг юм.

- Хэрэв би бөмбөгийг цоолвол та ямар дуу сонсох вэ, сонс.

- Зөв, дуу [sh].

- Өнөөдөр бид [w] дууг үе, үг, өгүүлбэрт хэрхэн зөв дуудах талаар үргэлжлүүлэн сурах болно.

Артикуляцийн гимнастик.

- Хэлний гимнастик хийцгээе: "Scapula", " Амттай чанамал"," Аяга ", "аяга бүү хуга", "дээд шүдээ цэвэрлэ" (дотоод талаас).

Ярианы амьсгалыг хөгжүүлэх.

- Мөн агаарын урсгалыг хөгжүүлэх хэд хэдэн дасгалууд: "Анхаарал төвлөрүүлэх", "Бөмбөгийг зорилго руу түлхэх".

Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх.

- Бие халаалт дууслаа, замдаа гарцгаая. Таны өмнө дагаж мөрдөх ёстой зам байна. Хэрэв та [w] дууг сонсвол алхам хийх болно.

Хүүхдэд зориулсан Мишутка

Маша дулаан ороолт нэхэж байна.

Тэр хүзүүндээ ороолт зүүх болно

Мөн "Баярлалаа!" - Маша танд хэлэх болно.

Үгсийн автоматжуулалт.

-Зам хаашаа хөтөлсөн бэ? Урд овойлтууд байна. АШта, аШва, аШка, анШа, амШа, акШа гэх мэт довцогоос довцог руу үсрэх хэрэгтэй.

Үгээр автоматжуулалт. Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх. Ярианы лексик ба дүрмийн талыг хөгжүүлэх.

- Бид гол руу дөхөж очсон боловч гүүр байхгүй, зөвхөн хэдэн "самбар" хэвтэж байв. (Ярианы эмч зургаан зургийг ширээн дээр овоолон тавьдаг). Эдгээр "самбар" -ыг харцгаая, магадгүй тэд бидэнд хэрэгтэй байх болно. Тэднийг ингэж цэгцэлцгээе: зүүн талд нь үгийн эхэнд [w] дуутай байгаа зургуудыг, голд нь - хэрэв дуу нь үгийн дунд байгаа бол, баруун талд нь эдгээр зургуудыг байрлуулна. хэний нэр үгийн төгсгөлд авиатай байна.

Хүүхэд үгэнд байгаа авианы байршлаас хамааран "самбар" гэсэн зургуудыг тавьдаг.

- Одоо гүүр барьцгаая. Эдгээр "самбар" -аас гүүр тавихдаа зураг бүрт үг сонгох хэрэгтэй: үслэг цув (ямар төрлийн); лийр (юу); малгай (юу); харандаа (юу); хулгана (юу); мэлхий (ямар төрлийн).

Динамик түр зогсолт.

"Намагт"

Намагт хоёр найз охин байна,

Хоёр ногоон мэлхий

Өглөө нь бид өөрсдийгөө эрт угаадаг,

Бид өөрсдийгөө алчуураар үрэв.

Тэд хөлөө дэвсэж,

Тэд алгаа ташиж,

Баруун тийшээ, зүүн тийшээ бөхийв

Тэгээд тэд буцаж ирэв.

Энэ бол эрүүл мэндийн нууц.

Бүх биеийн тамирын найзууддаа энэ өдрийн мэндийг хүргэе!

(Хүүхэд шүлгийг хөдөлгөөнөөр сонсоод дагалддаг.)

Үгээр автоматжуулалт. Антоним үгсийн сонголт.

- Бид гүүр давсан. Дараа нь хаашаа явах вэ? Хэрэв бид "эсрэгээр" гэсэн үгсийг сонговол арга замыг олох болно. Жижиг - ... (гөлгөр, нарийн, муу).

Саналууд дахь автоматжуулалт. Ярианы лексик ба дүрмийн талыг хөгжүүлэх.

- Энд Паша хүү бидэнтэй уулзаж байна. Тэр жижиг бөгөөд түүний бүх объектууд жижиг:

Паша том цамцгүй, гэхдээ жижиг цамцтай ...

Паша том малгайгүй, гэхдээ жижиг малгайтай ...

Паша том шортгүй, гэхдээ жижиг шорттой ...

Паша том машингүй ч жижиг машинтай...

Паша том бөмбөгтэй биш, харин жижиг бөмбөгтэй ...

Тусгал.

- Бидний буцах цаг боллоо... Замдаа ямар саад бэрхшээл тулгарсныг санаж байна уу? Аялалын төгсгөлд бид хэнтэй уулзсан бэ?

Дууны дуудлагыг засах талаархи ярианы эмчилгээний бие даасан хичээлүүдийн хураангуй

MBDOUIL цэцэрлэг "Инээмсэглэл"

Зорилго:

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

  • үргэлжлүүлэн зөв заах, L авиаг шулуун үгээр дуудах;
  • фонемик сонсголыг хөгжүүлэх.

Залруулах, хөгжүүлэх:

  • үе мөчний аппаратын эрхтнүүдийн хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх;
  • нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;
  • харааны анхаарлыг хөгжүүлэх.

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

  • зөв, ойлгомжтой, сайхан ярих хүслийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:зөөврийн компьютер, "Одойнуудад зочлох нь" танилцуулга.

Хичээлийн явц:

1. Мэндчилгээ.

Өдөр бүр, үргэлж хаа сайгүй,

Анги, тоглоом,

Бид чанга, тодорхой ярьдаг,

Бид хэзээ ч яардаггүй.

- (Хүүхдийн нэр), та аялалд явахыг хүсч байна уу?

2. Үе мөчний гимнастик.

За, гэхдээ эхлээд бид хэлний гимнастик хийх болно.

Хэл - хэл, залхуу бүү бай, өөрийгөө харуул,

(амаа нээлттэй, доод уруул дээр хэл, 1-ээс 5 хүртэл тоолох)

Тайвшир: кя, кя, кя,

Дунд нь тав. тав, тав,

Орой нь ча, ча, ча.

Одоо тайвнаар шүдээ барь

Хэлээ дарж, тэнд бага зэрэг барь

(1-ээс 5 хүртэлх тоогоор гүйцэтгэнэ)

Одоо хэл нь бөмбөр тоглодог: t-t-t, d-d-d.

Тэр цацагт хяруулыг мартдаггүй: yadda yadda.

Тэр хэзээ ч уйддаггүй.

L дуу бүх зүйлийг давтдаг

(Хүүхэд [L] дууг удаан дууддаг)

3. Үндсэн хэсэг.

Өнөөдөр бид дагина ой руу гном руу явна. Нүдээ ань, би шидэт үгс хэлье, тэгвэл бид ойд байх болно.

Тэд ой гэж хэлдэг
Гайхамшигтай гайхамшгуудаар дүүрэн.
Яарцгаая
Гайхамшиг харцгаая.
Гацуур мод зогсож байна

Цагааны дэргэдэх хус мод цагаан,
Тэр гар, мөчрөө дэлгэн:
"Наашаа ор" гэж тэр хэлэв.
Сайн хүмүүст үүд хаалга нээлттэй."

Слайд 3.
- Энд гномууд бидэнтэй уулзаж байна, танилцацгаая, Gnome La, gnome Lo, gnome Lu, gnome Ly, gnome Le. (Хүүхэд давтдаг)

Гном бүр үлгэрийн ойд өөрийн дуртай газартай байдаг.

Слайд 4.

Ла гномтой явцгаая, тэр шидэт цэцэг ургуулдаг талбайгаа бидэнд үзүүлэхийг хүсч байна. Түүний дуртай хүмүүс бол цэнхэр хонх юм. Би тэдэнд үзүүлэхэд та "LA" гэсэн үеийг дуудвал та ид шидийн зүйлийг харах болно! (Хүүхэд үүнийг дуусгаж, даалгаврын төгсгөлд эрвээхэй гарч ирнэ)

Слайд 5.

Gnome Lo нь өөртөө зориулж ямар сайхан байшин барьсныг үзэхийг урьж байна.

Слайд 6.

Одоо л түүнд асуудал тулгарсан, тэр дуртай алчуураа алдсан. Түүнийг олоход нь тусалцгаая.

Слайд 7.

Гном Лу бол барилгачин юм. Түүнд гол дээгүүр гүүр барихад тусал. Өнгө өнгийн блокоос гүүр барина.

Хурууны гимнастик.

Слайд 15.

Gnome Ly хөгжилтэй тоглоом, бүжиг, яруу найраг, дуунд дуртай тул түүнд "Хөгжилтэй одой" хурууны гимнастикийг үзүүлье.

Нэгэн удаа хөгжилтэй гном байсан (Хүүхдүүд гараа толгой дээрээ өргөж, малгай мэт дүр үзүүлэв.)

Дугуй чихтэй. (Чихний эргэн тойрон дахь том тойргийг дүрсэл.)

Тэр чихрийн уулан дээр байна (Тохойнууд ширээн дээр, гараа шулуун, алгаа эвхэж гурвалжин үүсгэнэ.)

Би хаалганы доор унтсан. (Хуруунууд нь хаалгыг илэрхийлдэг.)

Гэнэт хаанаас ч юм аварга хүн гарч ирэв. (Гараа толгойноос дээш өргөв.)

Тэр уулыг идэхийг хүссэн, (Бид гараараа идэж байгаа мэт хөдөлгөөнүүд.)

Би зүгээр л амьсгал хураасан! (Бид амаараа агаар шүүрч, хацраа гаргана.)

За, хөгжилтэй гномын талаар юу хэлэх вэ?

Тиймээс тэр гүн унтдаг! (Хүүхдүүд унтаж буй гном шиг дүр эсгэдэг.)

Слайд 16.

Ойд байгаа бүх хүмүүс Ли гномыг инээдтэй учраас хайрладаг. Тэр чамаас өөрийн дуртай дууг туслахууд болох бөжинтэй хамт дуулахыг хүсч байна.

Слайд 17.

Одой Ле загас барих, загасчлах дуртай.

Слайд 18.

Гном Ле дээр том аквариумБайшингууд. Гном бүх загасыг ижил нэрээр дууддаг - Ле, загас бүрийг нэрээр нь дууд.

Слайд 19.

Гномууд та тэдний нэрийг сайн санаж байна уу гэж гайхаж байна. Гномуудыг нэрээр нь дууд. Одоо гномуудын нэрийг хойш нь хэлээрэй.

4. Хичээлийн хураангуй.

Слайд 20.

Гномууд тантай баяртай гэж хэлж байна, тэд таныг тэдний нэрийг зөв дуудаж сурсанд маш их баяртай байна. Тэд танд салах ёс гүйцэтгэх бэлэг болгон гэрэл зургуудаа өгдөг бөгөөд та үүнийг гэртээ сайхан чимэглэж, нэрийг нь санаж болно.



ХОНХ

Энэ мэдээг чамаас өмнө уншсан хүмүүс бий.
Шинэ нийтлэлүүдийг хүлээн авахын тулд бүртгүүлээрэй.
Имэйл
Нэр
Овог
Та Хонхыг хэрхэн уншихыг хүсч байна вэ?
Спам байхгүй