ХОНХ

Энэ мэдээг чамаас өмнө уншсан хүмүүс бий.
Шинэ нийтлэлүүдийг хүлээн авахын тулд бүртгүүлээрэй.
Имэйл
Нэр
Овог
Та Хонхыг хэрхэн уншихыг хүсч байна вэ?
Спам байхгүй

Татьяна Будникова
"Шувууны байшин" ахлах бүлэгт өргөдөл гаргах GCD-ийн хураангуй

Хичээлийн зорилго: бие даасан хэсгүүдээс найрлагыг хэрхэн бүтээхийг заах. Даалгаврууд: Амьд ба амьгүй байгалийн хаврын улирлын өөрчлөлтийн талаарх хүүхдийн мэдлэгийг тодруулах, өргөжүүлэх. Хүүхдийн ой санамж, уран сэтгэмжийг хөгжүүлэх, өнгөт цааснаас янз бүрийн хэлбэр дүрсийг хайчлах чадварыг бэхжүүлэх; Тоног төхөөрөмж: од болон шувууны байшинг дүрсэлсэн зургууд; зузаан картон, дөрвөлжин 3*3см, орц; 6*6см хэмжээтэй өнгөт цаасны хоёр квадрат, хана, дээвэр; цааснаас одны хайчилж авах; ногоон өнгөт цаас, навчны хувьд; салбарын бор өнгийн цаас; хайч, PVA цавуу, цавуу сойз, өөдөс, тосны даавуун доторлогоо, гар салфетка. Урьдчилсан ажил:Дууг сурах нь: Хавар! Хавар улаан байна! Халуун нарны туяа! Хурдан ирээрэй, хүүхдүүдээ дулаацуулаарай. Агуу нигүүлслээр бидэн дээр ирээрэй! Өндөр маалингын хамт! Гүн үндэстэй! Баян талхтай (Алхаж байхдаа оддыг ажиглах.) Хичээлийн явц. Зохион байгуулалтын хэсэг: А: Залуус аа, оньсого таагаарай: Цэлмэг газарт цас харлаж, Цаг агаар өдөр бүр дулаарч байна. Чаргаа шүүгээнд хийх цаг боллоо. Энэ жилийн аль цаг вэ? Хүмүүс яагаад "хавар улаан" гэж байнга хэлдэг гэж та бодож байна вэ (хавар сайхан байдаг учраас) Яагаад сайхан байдаг вэ (өвс ногоо гарч, модонд навчис гарч, ургамал цэцэглэж, шувууд нисч, дуугаа дуулж, нар илүү гэрэлтэж, дулаацдаг) , өдөр уртасна) Хавар ирэхэд өдтэй найзууд маань буцаж ирдэг. Энэ хэн бэ? Старлингууд хамгийн түрүүнд ирдэг. Тэд хаанаас ирсэн бэ? Старлинг яагаад дулаан цаг агаар руу ниссэн бэ? Хаврын улиралд шувуудын хамгийн түрүүнд санаа зовдог зүйл юу байдгийг та нарын хэд нь мэдэх вэ? Өндөг тавих, дэгдээхэйгээ гаргах үүр бэлтгэ. Оддын шувууд бусад шувууд шиг үүрээ барьдаггүй. Тэд модны хонхорт эсвэл хүмүүсийн барьсан тусгай байшинд суурьшихыг илүүд үздэг. Эдгээр байшинг (шувууны байшин) юу гэж нэрлэдэг вэ? (зураг харуулах) Шувууны байшин ямар хэсгүүдээс бүрддэг вэ (дээвэртэй, орцтой байшин) Дугуй орцыг шувууд нисдэг тул леток гэж нэрлэдэг. Харин үүдний доорхи энэ алганганыг алгана гэдэг. "Суух" гэдэг үгнээс, учир нь шувуу суудаг. Starlings хуучин гэр рүүгээ буцаж ирдэг. Тэд өд, хуурай өвс, навчийг чирч, байшинг өндөг, дэгдээхэйгээ гаргахад бэлтгэдэг. Биеийн тамирын хичээлийн мөч: Энд салбарууд дээр, одууд! Битгий хашгир! Хар оддын хонхорт суугаад өдөө хөвсгөж, наранд шарж, толгойгоо эргүүлж, нисэхийг хүсч байна. Shoo! Shoo! Нисээд явцгаая! Тэд нисч, хүрч ирээд дахин бүгд хөндийд суув. Практик хэсэг.А: Залуус аа, өнөөдөр хаврын найрлагыг бүтээхийг хичээцгээе - бид шувууны байшин, одтой мөчрийг дүрслэх болно. 1) мөчир. Бор өнгийн цааснаас мөчир хайчилж, картон дээр наа. Бид ногоон өнгийн цааснаас навч хайчилж, мөчир дээр наа. 2) Шувууны байшин. Шувууны байшингийн хувьд та нэг том дөрвөлжин авч, диагональ байдлаар нугалж, диагональ шугамын дагуу хоёр гурвалжин болгон хуваах хэрэгтэй (нэг гурвалжин нь дээвэр болж, хоёр дахь нь ашиггүй болно). булангуудыг тойрог болгох (энэ бол орох хаалга). Том дөрвөлжин - шувууны байшингийн ханыг аваад мөчрийн ойролцоо наацгаая. 3) Старлинг. Бид урьдчилан зүссэн оддын баримал авч, найрлагад нэмнэ. Тусгал:Өнөөдрийн хичээл танд юу таалагдсан бэ? Хичээлийн ямар үе шатанд та бэрхшээлтэй тулгарсан бэ? Та юуг өөрөөр хийхийг хүсч байна вэ? Одоо би танд бүтээлийн үзэсгэлэн гаргаж, ажлын байраа цэвэрлэхийг санал болгож байна.

Технологийн газрын зурагзориулсан сургалтын үйл ажиллагааг зохион байгуулсан ахлах бүлэг

Боловсролын бүс:"Бүтээл"

Бүлэг:Өргөдөл

Сэдэв:"Хусан дээрх хус байшин"

Зорилтот:Хүүхдүүдэд хэрэглээний сонголтыг бие даан сонгох, шувууны байшин байрлуулахыг заа

хэлбэр, хэмжээг харгалзан модон дээрх хоч. Атирааны дагуу зүсэх техникийг бэхжүүлэх.

Дүрсийг жижиг нарийн ширийн зүйлсээр хэрхэн яаж чимэглэх талаар үргэлжлүүлэн суралцаарай

тэгш хэм. Танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх. Цэвэр цэмцгэр байдлыг төлөвшүүлэх.

Хоёр хэлний бүрэлдэхүүн хэсэг:Уйшик – шувууны байшин, кайын – хус, агаш – мод,

үй – байшин, шувуу – шувуу.

Тайлбар толь бичгийн ажил:шувууны байшин.

Урьдчилсан ажил, хичээлд бэлтгэх

- С.Кобеевын "Шувууны үүр" өгүүллэгийг унших

Яруу найргийн илэрхийлэл унших.А. Екимцев "Цэгдүүд ирлээ", "Тогоруу",

P/ болон "Бор шувуу ба Хэрээ", "Шувууд - нэг, шувууд - хоёр"!

Нүүдлийн шувуудын зураг,

Оньсого хийх.

Үе шатууд

үйл ажиллагаа

Багшийн удирдлагын үйл ажиллагаа

Хүүхдийн үйл ажиллагаа

1-р шат:

Урам зоригтой

урамшуулал

"Шувууд" сэтгэлзүйн гимнастик

Шувууд бууж эхлэв

Бүгд цэвэрлэгээнд сууна.

Тэдэнд маш их зам бий

Шувууд амрах хэрэгтэй.

Мөн дахин замд гарах цаг болжээ,

Тэдэнд нисэх зүйл их байна.

Энд байшин байна. Өө! Өө!

Тэдний газардах цаг болжээ.

Ордон нь шон дээр жинтэй,

Ордондоо амьдардаг.......

Та шувууны байшинг зөвхөн оддын зориулалтаар барьсан гэж бодож байна уу?

Шувуудад яагаад ийм байшин хэрэгтэй вэ?

Сонирхол, сэтгэл хөдлөлийг харуулах, мэдрэмжийг илэрхийлэх.

Текстийн дагуу хөдөлгөөн хийх.

Тэд таамаглаж байна.

гэж бодъё өөр өөр сонголтууд, дуугарч, бусад шувууд шувууны байшинд амьдрах боломжтой гэдгийг шийдээрэй.

2-р шат:

Асуудал хайх

Та бүхнийг бүтээлч семинарт урьж байна.

Танилцуулж байнажишээ өргөдлийн хамт "Старлинг хус."

Тодруулж байнашувууны байшингийн хэлбэр, хэмжээ, өнгө

зурдагХус модыг харандаа болон будгаар зурж, шувууны байшинг жижиг нарийн ширийн зүйлсээр чимэглэж, мод дээр зөв байрлуулж, зурах арга, зураасыг бэхжүүлж болохыг анхаарна уу.

Шоунуудатираа дагуу цаас хайчлах, булангуудыг таслах техник.

Санал болгож байнапрактик материалыг сонгоод эхэл бие даасан ажил.

Бүтээдэгшаардлагатай тусламж.

Дээжийг шалгаж, шинж чанарыг нь тэмдэглэ.

Зурах, хэрэглэх техникийг бататгах.

Тэд материалын сонголт хийж, тайлбарладаг.

Тэд тусламж гуйдаг.

3-р шат:

Рефлекс - засч залруулах

Санал болгож байнахүлээн авах талбай дахь ажлыг тодорхойлж, ажлын өвөрмөц байдалд анхаарлаа хандуулж, хамгийн амжилттай болсоныг тэмдэглэ.

Дууны аудио бичлэгийг багтаасан болно “Нүүдлийн шувууд нисч байна шувууд"И.Кобзон тоглосон.

Өнөөдөр хүүхдүүдэд юу хамгийн их таалагдсаныг олж мэдээрэй.

Тэд яагаад ийм маягаар өргөдөл гаргасныг танд хэлж байна.

Тэд дууг сэтгэл хөдлөлөөр хүлээн авдаг.

Тэд сэтгэгдлээ хуваалцаж байна.

Хүлээгдэж буй үр дүн:

Тоглуулах:өнгөт цаас, харандаагаар ажиллах практик арга,

будаг, хайч,

Ойлгох:шувууны байшинг хэлбэр, хэмжээ, хэмжээг харгалзан модон дээр хэрхэн байрлуулах вэ?

Өргөдөл гаргах:жижиг дүрсийг бие даан чимэглэх чадвар

Birdhouse програмын GCD. Сурган хүмүүжүүлэгч Кривенченко С.А.

Сэдэв: Шувууны байшин.

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх:"Уран сайхны болон гоо зүйн бүтээлч байдал" (хэрэглээ), "Танин мэдэхүй" (дэлхийн цогц дүр төрхийг бий болгох).

Даалгаварууд:

боловсролын: хэд хэдэн хэсгээс бүрдсэн объектуудыг дүрсэлж сурах, объектын хэсгүүдийн хэлбэрийг тодорхойлох (тэгш өнцөгт, дугуй, гурвалжин);

хөгжиж байна: өнгөний мэдрэмж, хэлбэрийн ойлголтыг хөгжүүлэх, гарын авлагын ур чадвар, нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;

боловсролын:шувуудад халамжтай хандах, бусдад таалагдах хүслийг төлөвшүүлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж: модны зураг бүхий цомгийн хуудас, бэлэн болсон олон өнгийн дүрс бүхий тавиур: байшин, дээвэр, цонх, одтой; дууссан ажлын дээж, шувууны байшин; цавуу, салфетка; одны зураг; Цагаан талт шаазгай; аудио бичлэг; эмчлэх.

Зохион байгуулалтын мөч.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн байна уу залуусаа!

Хүүхдүүд: - Сайн уу!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өглөөний мэнд!

Хүүхдүүд: Өглөөний мэнд!

"С" хурууны тоглоом өглөөний мэнд

Тоглоомыг зогсож байхдаа тоглодог.

Өглөөний мэнд, бяцхан нүд!

Та сэрүүн байна уу?

(Долоовор хуруугаараа нүднийхээ эргэн тойрон дахь хэсгийг товшиж, дараа нь долоовор болон эрхий хуруугаараа "нүдний шил" үүсгэж, дундуур нь хар.)

Өглөөний мэнд, чих!

Та сэрүүн байна уу?

(Алгаараа чихээ илж, дараа нь алгаа толгойнхоо дээд хэсэгт "чих" хийж, хөдөлгө.)

Өглөөний мэнд, гар!

Та сэрүүн байна уу?

(Нэг эсвэл нөгөө гараа хоёр талаас нь цохиж, бүх хуруугаа сэгсэрч, чимхээд дараа нь алгаа таших.)

Өглөөний мэнд, хөлөө!

Та сэрүүн байна уу?

(Өвдөгөө цохиж, шагай руугаа бууж, дараа нь хөлөө дэвс.)

Өглөөний мэнд, нар!

Би сэрлээ (сэрсэн)!

Сэдвийн танилцуулга.

Хаврын шинж тэмдэг, нүүдлийн шувуудын тухай яриа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, өөр хэн нэгэн бидэн рүү яаран ирж байгааг та сонсож байна уу?

(Цагаан талт шаазгай нисч, тойрог тойрон нисч, голд нь зогсдог)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Шаазгай сүүлэндээ мэдээ тээж нисэж байна!

Шаазгай: - Сайн уу залуусаа, би хөгжилтэй шаазгай, би цагаан талт шаазгай!

Би ойд мэдээ сонссон! Өвөл аль хэдийн өнгөрсөн гэдгийг би дэлхий даяар хэлэх болно!

Цас хайлж байна.

Нуга амиллаа.

Өдөр ирж байна.

Энэ хэзээ тохиолддог вэ?

Хүүхдүүд: - Хавар!

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Одоо жилийн хэдэн цаг вэ?

Хүүхдүүд: - Хавар!

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Та яагаад одоо хаврын улирал гэж шийдсэн бэ?

Хүүхдүүд: - Цас хайлсан; урсгал урсдаг; нар илүү халдаг; цэцэг гарч ирдэг: цасан ширхгүүд, өвс; мод, бут сөөг дээрх нахиа хавагнах; шувууд дулаан бүсээс буцаж ирдэг, шавж гарч ирдэг: алдаа, эрвээхэй, шоргоолж; хүмүүс илүү хөнгөн хувцасладаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Тийм шүү, залуус аа, энэ бүхэн хавар болдог. Хавар бол өвлийн урт нойрны дараа байгаль дэлхий сэргэж, сэргэдэг гайхалтай цаг юм.

Шаазгай: - Хараач, шувууд бүгд буцаж ирж байна, тэд дэгдээхэйгээ гаргах гэж байна, гэхдээ хүн бүрт байшин хүрэлцэхгүй байна уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, хүмүүс хавар шувууг хэрхэн арчлах вэ?

Хүүхдүүд: - Тэд байшин барьж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Тийм ээ, хүмүүс шувуунд зориулж барьдаг:

“Байшин цонхгүй, зөвхөн орцтой, тагттай.

Гэрт ороход амар биш, биднээс дээгүүр байна!

Ямар ч шат, үүдний танхим байхгүй.

Тэр ямар түрээслэгч вэ?

Хүүхдүүд: - Оддын хувьд.

Старлинг дүрсэлсэн зургийн тухай яриа.

(Старлингын зургийг үзүүл.)

Сурган хүмүүжүүлэгч. - Старлинг ямар харагддаг вэ?

Хүүхдүүд. Цагаан цамц, малгай, фрак өмссөн ч хөлөндөө юу ч байхгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч. - Залуус аа, оддыг нүүдлийн шувууд бөгөөд хавар хамгийн түрүүнд ирдэг гэдгийг та мэдэх үү?

Хүүхдүүд. - Тийм ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч. - Тэд хаанаас ирснийг та мэдэх үү?

Хүүхдүүд. - Дулаан бүс нутгаас.

Сурган хүмүүжүүлэгч. - Тэд яагаад тийшээ ниссэн бэ?

Хүүхдүүд. - Өвлийн улиралд хөлдөхгүйн тулд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Оддын байшин ямар нэртэй вэ?

Хүүхдүүд: - Шувууны байшин.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, та нар юу гэж бодож байна, та бид хоёр шувуудад тусалж чадах уу? Яаж?

Хүүхдүүд: -Шувууны байшин хийцгээе.

Шувууны байшингийн үзүүлэн.

Өнөөдөр бид шувууны байшингийн аппликейшн хийх болно

Шувууны байшинг хараарай. (Үзүүлэх).

Шувууны байшингийн орой дээр дээвэртэй, орц гэж нэрлэгддэг дугуй орцтой.

Шувууны байшинд орох хаалгыг яагаад "зөвшөөрөх" гэж нэрлэдэгийг бодоод үзээрэй?

Учир нь шувууд руу нисдэг.

"Хэний байшин хаана байна" дидактик тоглоом

Хүүхдүүдэд долоон өөр амьтдыг дүрсэлсэн зургийг санал болго, тэдгээр нь тус бүр өөрийн гэсэн байшин руу яарч байна. Та амьтдыг байшингийнх нь ойролцоо хавсаргах хэрэгтэй.

Мөн одууд хуучин гэртээ буцаж ирдэг. Тэд өд, хуурай өвс, навчийг чирдэг. Тэгээд тэд дуулж эхэлдэг. Оддын дуулах нь мэлхийний дуугарах, унаганы дахихтай төстэй байж болно, учир нь од өмнө нь сонсож байсан янз бүрийн дуу чимээг ухаалаг дуурайдаг. Одоо түүний дуулахыг сонсоорой. Старлинг дуулдаг. (Оддын дуулах бичлэг асаалттай байна).

Тэр жил бүр ирдэг

Байшин хүлээж байгаа газар:

Бат бөх модон байшин

Жижиг дугуй цонхтой.

Өргөдөл.

Хэрэглээний техникийг харуулах.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Өнөөдөр бид "Шувууны байшин" програмыг гүйцэтгэх болно. -Хараач, би аль хэдийн аппликацийг хийж дуусгасан (Дээжийг харуулав).

Шувууны байшин өөрөө ямар геометрийн дүрсээр хийгдсэн бэ?

Хүүхдүүд: - Талбайгаас (Хүүхдүүдийн ганцаарчилсан хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Дөрвөлжин ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд: - Шар. (Хүүхдүүдийн ганцаарчилсан хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Байшингийн дээврийг ямар геометрийн дүрсээр хийсэн бэ?

Хүүхдүүд: - Гурвалжингаас. (Хүүхдүүдийн ганцаарчилсан хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Гурвалжин ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд: - Ногоон (Хүүхдүүдийн ганцаарчилсан хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Цонх ямар геометрийн дүрсээр хийгдсэн бэ?

Хүүхдүүд: - Тойрогоос (Хүүхдүүдийн ганцаарчилсан хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Тойрог ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд: - Улаан. (Хүүхдүүдийн ганцаарчилсан хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Хараач, эхлээд би байшинг нааж, модон дээр байрлуулна. (Багшийн үзүүлэн, аппликешны техникийг сануулах). Дараа нь би байшингийн орой дээр дээвэр нааж байна. Мөн цонх нь талбайн голд байрладаг. Тиймээс энэ нь байшин - шувууны байшин болж хувирав.

Бид байшинд аль дүрсийг нааж эхлэх ёстой вэ?

Хүүхдүүд: - Талбай дээрээс. (Хүүхдүүдийн ганцаарчилсан хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Бид дараа нь юу хийх вэ? Хаана?

Хүүхдүүд: - Дээвэр, байшингийн дээд талд (хүүхдүүдийн ганцаарчилсан хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Бид хамгийн сүүлд юуг баримтлах вэ? Хаана?

Хүүхдүүд: - Тойрог бол талбайн голд байрлах цонх юм. (Хүүхдүүдийн ганцаарчилсан хариулт)

Биеийн тамирын минут "Шувууд"

Алив, шувууд, нисцгээе Хүүхдүүд бие биенийхээ араас аажмаар гүйдэг.

Бид нисч суугаад, Аажмаар суулт.

Үр тариа хатгаж, Хамраа дээрээс доошоо хөдөлгө.

Бид шон дээр тоглосон Тэд байрандаа эргэлддэг.

Бид ус уусан, Хамраа дээрээс доошоо хөдөлгө.

Өд угааж, Гараа бүсэндээ тавиад тохойгоо хөдөлгө.

Хажуу тал руугаа харав Тэд эргэн тойрноо хардаг.

Тэгээд тэд сандал дээр чимээгүйхэн суув.

"Шувууны байшин" програм

Суудалдаа суу. Мөн цагаан талт шаазгай амарч, яаж ажиллахыг чинь харах болно.

(Хүүхдүүд бие даан ажилладаг, хөгжмийн дагалдан сонсогддог, багш тусалдаг, хэсгүүдийг зөв байрлуулсан хүүхдүүд ажиллаж эхэлдэг.)

Тусгал.

(Багш дуусгасан ажлыг самбар дээр харуулна.)

Залуус аа, бид өнөөдөр та нарт юу хийсэн бэ? Та бидэнд шувууны байшинтай гэж бодож байна уу?

Хүүхдүүд: - Шувууны байшин. Тиймээ.

Шаазгай: - Баярлалаа залуусаа, та бидэнд маш их тусалж, шувууд болон тэдний ирээдүйн дэгдээхэйг асарч, үзэсгэлэнтэй, тухтай байшин барьсан. Тэгээд би чамд амттанг бэлэг болгон авчирсан. Тэгээд бид ой руу явах цаг болжээ. Баяртай, хүүхдүүд ээ!

(Шаазгай навч.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн байна, залуусаа! Тэд Сорокад жилийн аль цаг болохыг олж мэдэхэд нь тусалж, шувууг арчлав.

Сэдэв: "Шувууны байшин" програм

Боловсролын чиглэлүүд:

Тэргүүлэх чиглэл: урлаг, гоо зүйн хөгжил

Интеграцид: нийгэм, харилцааны хөгжил

бие бялдрын хөгжил

Боловсролын зорилго:Хүүхдэд хэд хэдэн хэсгээс бүрдэх объектуудыг аппликейшн дээр дүрслэхийг заах; хэсгүүдийн хэлбэрийг тодорхойлох (тэгш өнцөгт, дугуй, гурвалжин).Шувууны байшингийн хэсгүүдийг тодорхой дарааллаар нааж сур.

Хөгжлийн даалгавар:Нарийн моторт ур чадвар, төсөөллийг хөгжүүлэх. Өнгөний ойлголтыг хөгжүүлэх. Хүүхдүүдийг нүүдлийн шувуудтай үргэлжлүүлэн танилцуулж, танил шувуудыг нэрлээрэй.

Боловсролын даалгавар:Шувуудад эелдэг, халамжтай хандлагыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Хүүхдэд зориулсан

PVA цавуу, хүрэн дөрвөлжин 9х9 см, тойрог шар 4 см диаметртэй, 10 см талтай гурвалжин, тосон даавуу, тосон даавуу.

Багшийн хувьд

шувууны дууны аудио бичлэг бүхий хичээлийн танилцуулга, мольберт,шувууны байшинд зориулсан мод (дамми), нүүдлийн шувуудын зураг.

Урьдчилсан ажил:

  1. Хаврын тухай, нүүдлийн шувуудын тухай яриа;
  2. Хавар, шувуудын тухай нөхөн үржихүйн үзлэг.
  3. Шувуудын дуу хоолой, "Хавар" дуу (С. Майкапара хөгжим), "Цасан ширхгүүд" (Y. Калинниковын хөгжим) дууг сонсох.
  4. Унших өгүүллэг: Л.Толстой “Шувуу үүрээ засав”, “Хавар ирлээ”, шүлэг: А.Плещеев “Хавар” (товчилсон).
  5. Байгаль дахь өөрчлөлтийг ажиглах, алхаж буй шувуудыг ажиглах

Хичээлийн явц:

  1. Танилцуулгын үе шат

Бүлэгт хүүхдүүд багтсан болно.Хүүхдүүд ээ! Өнөөдөр бидэнд хичнээн зочин байгааг хараарай! Сайн уу гэж хэлье.(Хүүхдүүд сайн уу гэж хэлдэг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөө өглөө би хөгжилтэй дуулж, цонхны гадаа шувууны чимээнээр сэрлээ. Шувууд дуугаа хөгжилтэй, чангаар дуулжээ. Гудамжинд өвлийн улиралд байдаггүй шувууд гарч ирэв.

(шувуудын дуулж буй аудио бичлэгийг слайд 1-д оруулсан болно)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Шувууд хаанаас ирсэн бэ?(дулаан орнуудаас, өмнөд хэсгээс).Шувууд яагаад ирсэн бэ? (Тэд эх орондоо буцаж ирэв, хавар ирж, цас хайлж, дулаарлаа.) (слайд 2, хавар, шувуудын хуулбар)

Багш Г.Лагздын “Март” шүлгийг уншина

Бид өнөөдөр эрт боссон.

Бид өнөөдөр унтаж чадахгүй байна!

Тэд оддыг буцаж ирсэн гэж хэлдэг!

Тэд хавар ирлээ гэж хэлдэг!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та ямар нүүдлийн шувуудыг мэдэх вэ?(залгих, одтой) (нүүдлийн шувуудын зурагтай слайд 3)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хар л даа, од бидэн рүү нисээд ирлээ, тэр бидэнд ямар нэг юм хэлэхийг хүсч байна(слайд 4).

Старлингийн оруулга (слайд 4): "Сайн уу, залуусаа, удаан хүлээсэн хавар ирлээ, би, зоригтой одтой, дулаан бүс нутгаас анх ниссэн, би аль хэдийн шинэ байшинд нүүсэн, гэхдээ удалгүй миний найзууд - Starlings - ирэх болно, тэдэнд зориулж байшин байхгүй. Мөн байшингүй бол тэд бяцхан оддыг гаргаж чадахгүй. Залуус аа, бидэнд туслаач. Старлинг бол зоригт чөтгөр юм."

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та оддод хэрхэн туслах вэ?(байшин барих)Старлингын байшингийн нэр юу вэ?(шувууны байшин)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бидэнд ид шидийн мод байна! Тэд гудамжинд байгаа шиг навчис гарч ирэв. Чи бид хоёр шувуунд зориулж шувууны байшин барьж, модон дээрээ өлгөх болно.

  1. Үндсэн үе шат

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хараарай, шувууны байшин ямар хэсгүүдээс бүрддэг, хэсэг бүр ямар хэлбэртэй вэ?(Шувууны байшин ба бие даасан хэсгүүдийн зураг бүхий слайд 5)

Шувууны байшингийн хана ямар хэлбэртэй вэ? –тэгш өнцөгт;

Дээвэр ямар хэлбэртэй вэ?гурвалжин;

Цонх ямар хэлбэртэй вэ? –дугуй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, одоо шувуунд зориулж шувууны байшин хийцгээе.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, эхлээд шувууны байшинг ширээн дээр тавь. Хэсгийн аль хэсгийг эхлээд наах вэ?(шувууны байшингийн хана - слайд 6)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хараач, миний гэрт шувуу нисч ирлээ, түүнтэй тоглоцгооё(шувууны байшинд одны дүрсийг наасан).

(Хурууны гимнастик хийдэг. Хүүхдүүд босдог).

Хурууны гимнастик "Шувууны байшин"

Шувууны байшин бэлэн боллоо

Тэд босоод нударгаараа нударгаараа тогшдог.

Та орж болно

Гараа хажуу тийш, өөртөө чиглүүлэх - "урилга".

Цамхагийн байшингууд бэлэн байна,

Гараа "байшин" дээш өргө.

Нисдэг, инээдтэй шувууд нисдэг,

Тэд "шувуу" хийдэг: гараа алгаа тийш нь харуулж, эрхий хуруугаа холбодог - энэ бол шувууны толгой, гар тус бүрийн хуруунууд хоорондоо хаалттай байдаг - эдгээр нь далавч, хүүхдүүд алгаа хөдөлгөж, шувууны нислэг.

Та яараарай, гэр орноо эзэлнэ үү.

(С. Михалков)

Тэд суудлаа эзэлнэ.

  1. Эцсийн шат

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид маш олон шувууны байшин хийсэн, одоо тэдгээрийг модон дээр байрлуулах хэрэгтэй(хүүхдүүд нэг нэгээр нь самбар дээр гарч, шувууны байшингаа их биен дээр нааж, багш тэднийг бүлгийн ажилд байрлуулахад тусалдаг).

Старлингийн бичлэг (Слайд 7):Миний оддын найзуудад зориулсан байшинд баярлалаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хараарайодууд ирлээ, тэднийг шувууны байшиндаа суулгацгаая(Шувуудын зургийг тарааж, хүүхдүүд шувууны байшиндаа наадаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид оддынханд тусалж чадсан уу?(Тийм) Бид үүнийг яаж хийсэн бэ?(Тэд шувууны байшин барьсан)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо бид зочидтойгоо баяртай гэж хэлэх цаг болжээ.(Хүүхдүүд баяртай гэж хэлээд бүлгээс гарна)


"Оддын шувууны байшин" програмын хичээлийн хураангуй

Гулжан Ажиметовна
Хичээл "Старханд зориулсан шувууны байшин"

Сэдэв : « Старлинд зориулсан шувууны байшин » (2-р бага бүлэг) .

Хөтөлбөрийн агуулга : Хүүхдүүдийн эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаарх мэдлэгийг үргэлжлүүлэн өргөжүүлэх. Идэвхжүүлэх үгсийн санхүүхдүүд( одтой , шувууны байшин ) . 3 хэсгээс бүрдэх объектын зургийг цаасан дээр байрлуулах, зурах чадварыг сурталчлах янз бүрийн хэлбэрүүдболон хэмжээ. Ландшафтын хуудасны орон зайд чиг баримжаа олгох ур чадвар, өнгөний талаархи мэдлэгийг бэхжүүлэх. Хэрэглээний сонирхол, ойлголтын ой санамжийг хөгжүүлэх. Нарийвчлал, идэвхтэй байдал, бие даасан байдлыг төлөвшүүлэх.

Материал : Модны дүрс бүхий 1/2 цомгийн хуудас, бэлэн хэлбэр (6 х 6 шар, 9 см-ийн суурьтай ижил өнцөгт гурвалжин, 4 см өндөр - улаан, сойз, тосны даавуу, салфетка, таваг , сойзны тавиур,одтой , бөмбөг, бэлэн дээж, хоосон дээж.

Тайлбар толь бичгийн ажил : шувууны байшин .

Хөдлөхангиуд : Хүүхдүүд намуухан хөгжим дагалдаж бүлэгт орно.

Залуус аа, гар барьж, тойрог хийцгээе. Нар цонхоор бидэн рүү хэрхэн инээмсэглэж байгааг хараарай, тэгвэл бүгдээрээ бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээеангиуд бид сайхан сэтгэлтэй байсан.

Сонсооч, Настя танд шүлэг хэлэх болно"Хэний байшин хаана байна" :

Бор шувуу дээвэр дор амьдардаг,

Дулаан нүхэнд хулганы байшин байдаг,

Мэлхий цөөрөмд байшинтай,

Цэцэрлэгт байгаа дэгээчдийн дэргэд,

Хөөе тахиа, танай гэр хаана байна?

Тэр ээжийнхээ жигүүр дор байдаг.

Хүүхдүүд тоглож байна"Хэний байшин хаана байна" бөмбөгтэй.

Сайн байна, Настя1 Коля, хулганы байшин хаана байдаг вэ? Жулиа - бор шувуунд уу? Баавгай? хэрэм? Үнэг үү? Чоно уу? Уодтой ?

Тийм ээ, залуусаа, байшин байнашувууны байшинд од эрхэс . Бүгдээрээ хамтдаа хэлье -шувууны байшин . Одоо Арина үүнийг давт, Кирилл ...

Тийм ээ, залуусаа, амьтад, шувууд хоёулаа өөрийн гэсэн гэртэй.

Залуус аа, та хэн нэгний дуулахыг сонсож байна уу?(хөгжим) . Сандал дээр суугаад хэн дуулахыг сонсоцгооё.(шувуу) .

Хараач, шувуу бидэн рүү нисэв. Энэ ямар шувуу болохыг хэн мэдэх вэ?( одтой ) .

- Старлинг , чи аз жаргалтай биш байна, чамд юу тохиолдсон бэ?( Старлинг багшийн чихэнд ямар нэгэн зүйл хэлдэг) .

- Старлинг миний чихэнд хэлэв тэгээд л болоошувууны байшин завгүй байна Тэр болон түүний найзууд амьдрах газаргүй. ТусалцгааяStarlings мөн тэднийг ийм болгошувууны байшингууд . Тэгээд чиСтарлинг суу , тайвширч, хараарай.

Залуус аа, энэ нь ямар тоонуудаас бүрдэх вэ?шувууны байшин ? (гурвалжин, дөрвөлжин, тойрог) .

Тэд ямар өнгөтэй вэ?

Үзэсгэлэнтэй наалдуулахын тулдшувууны байшин , та үүнийг хуудасны төвд байрлуулах хэрэгтэй. Эхлээд би байшинд дөрвөлжин, цонхон дээр дугуй нааж, дараа нь байшинг наа. Дараа нь би дээврийг наасан - гурвалжин.Шувууны байшин Би үүнийг навчны голд модны их бие дээр наасан.

Эндодтой алийг нь авах вэ?шувууны байшин .

Физик. нэг минут : Одоо босоод тоглоцгооё(2 удаа)

ИрсэнStarlings

Залуу хаврын элч нар

Тэд өт хорхойг ховхлодог

Тэгээд тэд дуулж, дуулж, дуулдаг.

Ширээнүүд рүү оч. Дүрсээ аваад хуудасны төвд байрлуул. Дөрвөлжин бол байшин, тойрог бол цонх, гурвалжин гэж юу вэ?(дээвэр) .

Эхлээд бид цонхыг байшин руу, дараа нь байшинг модны их бие, дараа нь дээвэр дээр наа.

Нааж эхэлцгээе, багснуудаа зөв авч, сойз дээр хэт их цавуу бүү хий, дүрсийг бүрэн тараана. Цөцгийтэй даавуун дээр нааж, салфеткааар жигд болго.(Би замдаа зааварчилгаа өгдөг) .

Хэрэв та ажлаа дуусгасан бол энэ ширээн дээр тавиад хөгжим сонсоорой.

Бид өнөөдөр юу хийсэн бэ?анги ?

Хэнийхшувууны байшин чамд илүү таалагдсан уу? Яагаад?

Тэгээд чиСтарлинг, чи хэний байшинд дуртай байсан бэ?

Маш олон шувууд ирсэн бөгөөд тус бүр өөрийн гэсэн байшинтай болсон. Хүүхдүүд багшийн хамт дээжийг харж, алийг нь нэрлэнэ үү геометрийн хэлбэрүүдшувууны байшин барьсан.



ХОНХ

Энэ мэдээг чамаас өмнө уншсан хүмүүс бий.
Шинэ нийтлэлүүдийг хүлээн авахын тулд бүртгүүлээрэй.
Имэйл
Нэр
Овог
Та Хонхыг хэрхэн уншихыг хүсч байна вэ?
Спам байхгүй